Бажаєте щоб суд збільшив або зменшив розмір раніше присуджених аліментів, змінивши спосіб їх стягнення з частки на тверду суму чи навпаки? На перший погляд все просто: завантажуємо перший шаблон позовної заяви, що був знайдений в інтернеті, йдемо до суду у встановленому порядку і … тут щось починає йти не так.
Що саме і чому може піти не так - Альва Прайвесі розбиралося з юристом по аліментах, про що йдеться нижче.
Чи може платник просити суд змінити спосіб стягнення аліментів з метою їх зменшити, якщо раніше їх розмір був визначений судом?
Багато платників вважають, що якщо у них виникли певні фінансові труднощі, то вони можуть спробувати зменшити аліментний тягар шляхом зміни способу стягнення (призначення, присудження) аліментів, наприклад, з частки на тверду суму, таким чином досягши фактичного зменшення щомісячних виплат аліментів.
Єдиний реєстр судових рішень буквально забитий такими справами. Часто інтереси платників представляють адвокати, які, здавалося б, повинні знати відповідь на це питання.
Позивачі у такому разі керуються ч. 1 ст. 192 СК України, яка передбачає можливість зміни розміру аліментів. Проте такі позови залишаються без задоволення, оскільки ще 5 років тому (тобто у 2017 році) змінилася норма ч. 3 ст. 181, відповідно до якої заявляти позов про зміну порядку стягнення є винятковим правом одержувача аліментів. Прикладом цього є постанови у справах №603/618/20, №223/240/20 тощо. Хоча іноді є і винятки (наприклад, рішення у справі №453/950/20), проте останні переважно скасовуються в суді апеляційної інстанції.
Тому відповідь – ні, платник не може просити суд змінити спосіб стягнення – про це знають навіть багато юристів з розлучень.
Чи можна просити суд змінити спосіб стягнення аліментів, якщо їхній розмір був визначений договором?
Якщо у випадку, коли розмір аліментів спочатку був призначений судом, все зрозуміло і однозначно, то ось у випадку, коли батьки вдалися до укладання договору, – однозначно не все.
Вірніше, для одержувача аліментів нічого не змінюється - він не позбавляється права подавати позов про зміну способу стягнення аліментів, прописаних у договорі. А ось для платника ситуація змінюється.
Як зазначають юристи Альва Прайвесі, деякі суди задовольняють такі позови та змінюють порядок стягнення аліментів, внаслідок чого зазвичай зменшується відповідний розмір аліментів. Прикладом цього можуть бути рішення у справах №333/168/20, №752/23821/20 тощо.
Проте інші суди приймають прямо протилежні рішення та відмовляють у задоволенні таких позовів. Наприклад, у справах №523/6052/20, №444/898/19.
Так що юристам залишається констатувати, що на даний момент у судовій практиці єдиних підходів поки що немає, а отже шанси є, хоча й залежать від особистої думки окремо взятого судді.
Чи може одержувач аліментів заявити позов про зміну способу стягнення з метою збільшення аліментів?
Щоб усе було по порядку, одразу почнемо з прикладу. Одержувач аліментів мав рішення суду про стягнення аліментів у розмірі 3500 грн. на утримання двох дітей. Через деякий час з'ясувалося, що платник аліментів влаштувався працювати на державну службу з гарною офіційною заробітною платою, понад 20 тисяч гривень на місяць, що було відображено у відповідній декларації. Зрозуміло, що в такому разі одержувачу аліментів вигідніше отримувати 1/3 від доходу, яка буде більшою за 3500 грн. Питання: що вирішить суд?
Як вказують адвокати Альва Прайвесі у сімейних справах, у цьому випадку теж не все однозначно і залежить від застосування чи незастосування ст. 192 СК поряд із ч. 3 ст. 181 СК. В даний час у судовій практиці існують такі підходи:
- Одержувач має беззастережне право на зміну способу незалежно від мотивів. Таку позицію займали суди у справах №521/12626/19, №362/2865/20.
- Одержувачу необхідно доводити обставини, що спонукали його до подання такого позову. Таку позицію суди займали у справах №152/100/18, №524/3526/20, №635/4511/20.
В принципі, зараз можна намагатися доводити як одну, так і іншу позицію. Хоча, на думку юриста, саме друга має перевагу.
Чи має значення, де проживає дитина?
Можливо, не всі здогадуються, що місце проживання дитини має важливе значення для винесення судом рішення про зміну способу / порядку стягнення аліментів. А це справді важливо. Причому однієї довідки про місце реєстрації зовсім не достатньо: суди бажатимуть переконатися, що дитина дійсно проживає разом з одержувачем аліментів, а не десь в іншому місці.
Щоб довести цей факт, будуть потрібні документи, які дійсно здатні його підтвердити. До таких документів можна віднести, наприклад, акт про обстеження умов проживання Служби у справах дітей.
А крім того, знадобиться ще й ціла купа документів, що підтверджують витрати на дитину. За словами профільного адвоката Альва Прайвесі, фактично це означає, що бігти без відповідної підготовки до суду з позовом – не найкраща ідея.
Скільки коштує змінити спосіб стягнення аліментів?
Як бачимо, неоднозначність судової практики з низки питань потребує якісного обґрунтування юридичної позиції, що потребує тривалої та кропіткої роботи з Реєстром. А тому за таку роботу адвокати зазвичай вимагають солідний гонорар (причому, на жаль, іноді вимагають в однозначно програшних справах).
Наприклад, на сайті юридичної компанії Альва Прайвесі вартість максимального пакету послуг юриста зі стягнення аліментів у наказному провадженні оцінюється у 6000 грн. Схожі ціни можна спостерігати на сайтах й інших адвокатських об'єднань. Хоча це і не судовий процес щодо збільшення або зменшення розміру аліментів шляхом зміни способу їх стягнення, але відштовхнутися від цієї цифри можна (звичайно ж вартість послуг адвоката буде точно не меншою, ніж зазначена вище).
В принципі, у разі успіху сума ваших витрат на юриста досить швидко компенсується через збільшення (зменшення) розміру аліментів та/або порядку їх визначення. Проте ще раз наголосимо: з багатьох питань єдина судова практика відсутня, а підходи до цього питання кардинально відрізняються, тому гарантій успіху в таких справах не дасть жоден адвокат, який себе поважає.
Автор: Адвокат Тетяна Шапошнікова.