Сімейний кодекс України (надалі - "СК України") і морально-етичні норми свідчать, що крім обов'язку батьків утримувати своїх дітей, забезпечувати їх фінансово, такий борг існує і у дитини щодо своїх батьків.
У суспільстві досить глибоко вкоренилася думка про те, що якщо мати (батько) не зверталися до суду з позовом до батька (матері) про стягнення аліментів на утримання дитини, то в подальшому до такої дитини не може бути поставлена вимога про виплату аліментів для забезпечення цього батька (матері).
Про те, чому така думка є хибною, чому варто отримати рішення про стягнення аліментів і чим загрожує його відсутність, детально розкажуть адвокати з сімейних справ юридичної компанії "Альва Прайвесі".
Аліменти на утримання батька (матері)
Думка про те, що дитина, чий батько (мати) не виконував свої аліментні зобов'язання щодо неї, не буде нести тягар утримання такого батька (матері), є помилковою, враховуючи аналіз чинного законодавства, а саме ст. ст. 202 - 206 СК України.
Право вимоги про виплату аліментів виникає у батька (матері) дитини при дотриманні таких умов:
- досягнення дитиною повноліття;
- непрацездатність стягувача;
- потреба стягувача в матеріальному забезпеченні.
При розгляді справи про призначення аліментів судом приймаються до уваги такі обставини:
- матеріальний стан і стан здоров'я стягувача та особи, якою аліменти будуть оплачуватися;
- сімейний стан сторін;
- можливість отримання аліментів, утримання від інших дітей, чоловіка / дружини;
- відносини, які склалися у сторін;
- причини відмови від фінансового забезпечення в добровільному порядку;
- чи є у дитини під опікою неповнолітні, особи з інвалідністю;
Крім права на отримання аліментів, батько / мати наділені також правом вимоги участі дитини в додаткових витратах. Такими можуть бути витрати на медикаменти, лікування, оздоровчі та лікувальні процедури, що пов'язані з інвалідністю, втратою дієздатності, хворобою або немічністю, а також на оплату інших витрат.
Звільнення від обов'язку утримувати батька / матір відбувається на підставі рішення суду у випадках передбачених чинним законодавством.
Підстави для втрати права на аліменти
Право заявити вимогу до дитини батько (мати) втрачає тільки у двох випадках:
- По-перше, стаття 202 СК України свідчить про те, що такого права позбавляються батьки, щодо яких винесено рішення про позбавлення батьківських прав та якщо такі особи не були в правах поновлені в порядку, встановленому законом.
- Другий випадок - це наявність у такого батька / матері документально підтвердженої заборгованості по виплаті аліментів на дитину, загальний розмір якої більше суми відповідних платежів за три роки. Документами, які можуть підтвердити цю обставину, є довідка, видана державним або приватним виконавцем в законодавчо встановленому порядку.
Особливу увагу акцентуємо на тому, що існує виключно два випадки, за яких дитина звільняється від обов'язку утримувати батька (матір). Категорично неправильним є уявлення про те, що, якщо батько не оплачував аліменти, то і дитина теж цього зможе уникнути. Тому, так важливо вчасно отримати кваліфіковану юридичну допомогу, щоб в майбутньому уникнути складних судових процесів.
Адвокати по стягненню аліментів нашої юридичної компанії в простій формі проведуть для вас консультацію, розкажуть про те, як слід діяти саме вам, як можна довести відмову від участі батька / матері в утриманні дитини.
Пам'ятайте, що, відмовляючись від вимоги у виплаті аліментних платежів на користь своєї дитини, ви можете заплатити високу ціну у вигляді вимоги батька (матері) на їх утримання після досягнення вашою дитиною повноліття.