Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

Мирова угода в цивільному процесі

Виконання мирової угоди в цивільному процесі

Ми вже зупинялися на проблемах виконання мирової угоди у господарському процесі, тепер давайте проаналізуємо, як виконується мирова угода в цивільному процесі.

Укладання мирової угоди регулюється Цивільним процесуальним кодексом, зокрема нормами статті 207. До визнання умов мирової угоди між сторонами суд перевіряє чи не порушують умови (положення) мирової угоди інтересів інших осіб, перевіряє повноваження представників сторін (якщо інтереси сторін представляють інші особи) щодо укладення мирової угоди.

Суддя також роз'яснює наслідки укладення мирової угоди. Далі суд постановляє рішення (ухвалу) про визнання (затвердження) умов мирової угоди, якою також закриває провадження по справі.

Проблеми з мировою угодою виникають на початковому етапі

В такій ситуації необхідно бути уважним і наполегливим та вимагати у судді внести всі положення мирової угоди в ухвалу, тому що, як ми надалі розберемося, насправді виконанню підлягає не сама мирова угода, а рішення (ухвала) суду, якою визнана така угода. Це викликано тим, що законодавець прибрав із переліку документів (актів), які підлягають примусовому виконанню, визнану (затверджену) судом мирову угоду (стаття 3 ЗУ «Про виконавче провадження»).

Нами вже вказувалося в попередній статті, що зміст ухвали, якою визнається мирова угода, повинен відповідати вимогам закону до виконавчого документу, які містяться в приписах ЗУ «Про виконавче провадження». В такому разі виконавець буде зобов'язаний прийняти цю ухвалу і винести постанову, якою останній відкриває виконавче провадження.

Але, якщо вищезазначена ухвала не відповідає приписам ЗУ «Про виконавче провадження»?

Судова практика пропонує певні шляхи вирішення такого питання.

Судова практика з цивільних справ і варіанти вирішення проблеми

Так, є можливість звернутися до суду з заявою про стягнення відсотків та інфляційних нарахувань у зв'язку із невиконанням положень мирової угоди боржником. Оскілки мирова угода – це все ж таки і цивільно-правова угода, то до неї застосовуються загальні правила Цивільного кодексу України, тобто, у цьому випадку, за невиконання умов мирової угоди від боржника можна вимагати сплати штрафних санкцій (пені, 3% річних, стаття 625 ЦКУ). Такої думки дотримується Верховний суд України.

Так, у своєму Листі від 05.12.2011 р. Верховний суд України зазначає, що мирова угода являє собою цивільно-правове зобов'язання, а якщо воно ще й має грошовий характер, то у цьому випадку до такого зобов'язання можна застосовувати норми ст. 625 ЦКУ, які передбачають відповідальність за невиконання грошового зобов'язання. Схожим варіантом захисту своїх прав є подача кредитором до суду позову про зобов'язання боржника виконувати умови мирової угоди.

Також можна подати позов до суду про спонукання виконати умови мирової угоди. Тут треба зауважити, що при цьому необхідно вказати суду яким саме способом потрібно спонукати боржника виконати мирову угоду, це повинно бути зазначене в рішенні суду, а потім і у виконавчому листі. При цьому зазначимо, що у багатьох випадках суди відмовляють в задоволенні таких позовів, посилаючись на відсутність такого способу захисту права, на не визначення його законом.

Ще один спосіб змусити боржника виконати мирову угоду

Є ще один спосіб змусити боржника виконувати умови мирової угоди. Мова йде про звернення із заявою до суду, який затверджував (визнавав) мирову угоду, про зміну порядку виконання мирової угоди, зокрема, з добровільного на примусовий. Це у свою чергу дасть можливість державній виконавчій службі у подальшому примусово стягнути з боржника борг за мировою угодою. Проте, дуже часто суди відмовляють у прийнятті таких заяв, посилаючись на факт закриття провадження у справі.

На наш погляд, найкращім варіантом вирішення питання примусового виконання умов мирової угоди (у майбутньому) буде оформлення ухвали про визнання мирової угоди як виконавчого документа. У такому разі без повторної судової тяганини ви зможете звернутися до державної виконавчої служби та стягнути на свою користь те, що вам належить за мировою угодою.

У будь-якому випадку, у разі виникнення у вас певних труднощів з примусовим виконанням умов вже укладеної з боржником мирової угоди не потрібно опускати руки. Звертайтеся до адвокатів з цивільних справ Адвокатського об'єднання "АЛЬВА ПРАЙВЕСІ", які зможуть надати вам правову допомогу з цього питання, що у свою чергу заощадить ваші час та гроші! Часто неможливість йти одним шляхом відкриває реальну можливість йти іншим!

юридична фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!

Наше місцезнаходження