Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

корпоративний інвестиційний фонд

Оптимізація оподаткування за допомогою КІФ

Займатись бізнесом в Україні важко, адже податкові ставки не можна назвати низькими. Тому багато хто боїться розпочати власну справу, а деякі підприємці ризикують і використовують тіньові методи. Але обсяг щомісячних виплат державі можна законно зменшити, тобто оптимізувати. Але який спосіб оптимізації краще обрати?

Податкове планування як основа оптимізації

Не всі знають різницю між незаконним ухиленням від податків та оптимізацією. Друге передбачає використання легальних методів, законних переваг на кшталт пільг, багатьма невикористовуваних прав та звільнення від сплати податків у встановлених законом випадках.

Основою будь-якої схеми оптимізації є грамотне податкове планування, усвідомлення більших можливостей свого бізнесу. Існує п'ять основних принципів податкового планування, які мають бути дотримані:

  • законність;
  • надійність із точки зору захисту активів;
  • ефективність для головних цілей бізнесу;
  • мінімізація супутніх та операційних витрат.

До способів оптимізації включають вибір відповідної системи оподаткування, розробку правильної облікової політики, застосування офшорних компаній, використання податкових пільг, оптимізація податків із заробітної плати, використання інститутів спільного інвестування (ІСІ) та ін.

Структурування бізнесу за допомогою КІФ

Найближчим часом українським компаніям варто відмовитися від офшорних номіналів, оскільки боротьба з офшорами є основною метою плану Багатосторонньої конвенції (яка вже привернула увагу держави). У таких умовах найпростіший і найвиграшний спосіб зробити це — структурування бізнесу через фонд. Для цього потрібен корпоративний інвестиційний фонд (КІФ), який створюється у формі акціонерного товариства.

КІФ не провадить якусь самостійну діяльність, його робота спрямована лише на спільне інвестування та отримання доходів з цього. При цьому ІСІ за українським законодавством обкладаються нульовим відсотком податку на прибуток (за статтею 141 ПК України). Виходить, що податок не стягується, зокрема, з таких доходів:

  • внесених засновниками КІФ коштів;
  • активів, залучених учасниками КІФ;
  • доходів від операцій із такими активами.

В результаті операцій з активами КІФ, компанія може отримувати прибуток з дивідендів, відсоткового доходу, роялті та ін. Інвестувати кошти КІФ може у національну або іноземну валюту, корпоративні права, інтелектуальну власність, цінні папери, банківські метали, права вимоги тощо. Ключовим плюсом також є те, що КІФ не є платником податку на додану вартість.

Створити такий КІФ можна лише шляхом його заснування (це не може бути злиття, об'єднання, поділ фонду чи юридичної особи). У створюваного КІФ статутний капітал має бути не меншим від мінімально встановленого законом, а саме 1250 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої українським законодавством на день реєстрації КІФу. Фонд реєструється у держ. реєстрі ІСІ, доказом цієї реєстрації є свідоцтво про внесення КІФ до такого реєстру.

Корпоративний інвестиційний фонд — ефективний спосіб оптимізації оподаткування в Україні, один із найкращих інструментів структурування бізнесу на сьогоднішній день, який вже застосовується в наступних сферах (цілях): при будівництві, при виплаті дивідендів, при побудові та плануванні фінансових потоків усередині групи компаній, при продажу всього або частини бізнесу.

Автор: Адвокат Ілля Шапошніков.

Дата публікації: 26.12.2021 р.

юридична фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!

Наше місцезнаходження