07.03.2014 у Верховній Раді був зареєстрований проект Закону № 4382, яким пропонується виключити з податкового законодавства нашої країни зустрічні звірки, а також документальні невиїзні перевірки. Це пов'язано з тим, що такі перевірки порушують стандартний ритм роботи суб'єктів господарювання.
Ініціатори вищезгаданого документа – народні депутати Юрій Миколайович Воропаєв та Олександр Валерійович Долженков стверджують, що з тих перевірок, які можуть проводитися безпосередньо в будівлі контролюючого органу варто залишити лише перевірку камеральну.
Необхідність виключення з Податкового кодексу невиїзних перевірок та зустрічних звірок розробники проекту пояснюють співпадінням документальних баз і правових підстав різних податкових перевірок.
Варто нагадати, що податкова перевірка – це форма контролю над дотриманням юридичними та фізичними особами-підприємцями норм податкового законодавства.
Які податкові перевірки передбачені на сьогодні?
На сьогодні, чинним Податковим кодексом нашої країни передбачені такі види перевірок податківцями:
- документальні;
- камеральні;
- фактичні.
При цьому документальні перевірки поділяються на планові та позапланові, а також на виїзні та невиїзні.
Цікаво, що згідно з сьогоднішнім податковим законодавством саме контролюючі органи приймають рішення про те, яку конкретно перевірку проводити: виїзну або невиїзну. Що в свою чергу несе для українських підприємців ряд проблем і незручностей.
Наприклад, у разі проведення на підприємстві невиїзної перевірки, компанія, яку перевіряють, зобов'язана самостійно надати податківцям масу різних документів, що часто не дає можливості такій фірмі повноцінно функціонувати під час проведення даної перевірки.
Потрібно сказати, що ситуація з зустрічними звірками на сьогодні аналогічна проблемі невиїзних перевірок.
Саме тому, як стверджують розробники законопроекту № 4382, вищезазначені зміни зможуть істотно зменшити адміністративні навантаження на платників податків і приберуть випадки зловживання податківцями своїми повноваженнями при проведенні перевірок.
На завершення слід зазначити, що скорочення зайвих перевірок - це дійсно правильний крок уряду в бік полегшення життя підприємцям та зменшення обсягу зайвої роботи адвокатів з податкових справ, але залишається тільки сподіватися, що такі зміни не призведуть до посилення податкових перевірок на території суб'єктів господарювання.