Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

Статистика вироків
Статистика вироків

Статистика реалізації нового КПК України в 2013 році

У першому півріччі поточного року було винесено 372 виправдувальних вироків за правилами Кримінально-процесуального кодексу України (КПК) 1960 року, що склало 2% від загальної кількості вироків, винесених за цей період за старим кодексом (всього було 19,25 тис. таких вироків). Рівень виправдань за КПК 2012 року упродовж шести місяців поточного року виріс незначно і становить 0,4 % (160 осіб з 42 тис. вироків). Для порівняння, у першому півріччі 2012 року кількість виправдувальних вироків склала 0,25%: було виправдано 199 осіб з 78,5 тис. вироків. Такі дані містяться в моніторинговому звіті «Реалізація нового КПК України у 2013 році», підготовленому Центром політико-правових реформ (ЦППР).

У документі також відзначається збільшення кількості осіб, звільнених судом від кримінальної відповідальності майже на 20 %, або 1350 осіб (з 6500 осіб у першому півріччі минулого року до 7850 осіб за аналогічний період поточного). Збільшилася кількість зареєстрованих кримінальних проваджень на 35% або на 20 тис. проваджень (торік щомісяця порушувалася близько 38 тис. справ, а в поточному кожен місяць в реєстрі залишалося 58 тис. проваджень). Експерти центру відзначають, що зміна новим Кодексом порядку початку досудового розслідування збільшила шанси потерпілих на розслідування їх справ і притягнення винних до відповідальності. Але в другому кварталі виникла проблема з повальним закриттям справ, після чого в Реєстрі залишилося лише 40 тис. проваджень, а ця цифра співставна з кількістю справ, які порушувалися за старим КПК у минулі роки. Тому в ЦППР ставлять під сумнів доцільність впровадження автоматичного початку досудового розслідування.

Зменшилася кількість осіб, які утримуються в СІЗО на 45 % або на 13,9 тис. осіб (з 32 тис. станом на 1 грудня 2012 до 18,1 тис. станом на 15 серпня 2013 року). Причиною цього послужили, зокрема, обов'язок слідчого судді за новим КПК в ухвалі суду про взяття особи під варту визначати розмір застави, внесення якої звільняє заарештовану особу, а також зменшення кількості клопотань прокурорів про взяття під варту за рахунок збільшення клопотань про застосування альтернативних запобіжних заходів. Загалом кількість клопотань слідчих / прокурорів про взяття під варту зменшилася на 45 % (з 2,5 тис. щомісяця у 2012 році до 1,4 тис. у нинішньому). Автори звіту пояснюють це, зокрема, тим, що слідчих позбавили можливості самостійно ініціювати перед судом питання про взяття підозрюваного під варту (нині такі повноваження мають лише прокурори). Проте варто звернути увагу, що загальна кількість клопотань про застосування запобіжних заходів постійно збільшується: з 4 тис. клопотань щомісячно в першому кварталі, 4,3 тис. - у другому і до 5 тис. - протягом липня-серпня 2013 року.

На 25 % зменшилася кількість обшуків (з 4 тис. щомісяця в 2011 році до 3 тис. у поточному) , на 20 % - кількість "прослуховувань" (в 2013 році видавалося щомісяця 1,65 тис. дозволів, а в минулі роки - 2 -2,2 тис.). Затребуваним виявився новий інститут угоди про визнання винуватості (угода з прокурором). Кількість таких угод становить 8% від загальної кількості проваджень, направлених до суду, або 1030 таких угод на місяць. Кількість угод про примирення також становить 8%, або 1075 угод на місяць.

Експерти ЦППР також відзначають ряд негативних тенденцій у застосуванні нового КПК. Зокрема, слідчі судді задовольняють 85 % -95 % клопотань сторони обвинувачення, що звичайно аж ніяк не радує адвокатів у кримінальних справах. Постійно збільшується кількість доступів і арештів речей і документів органами досудового розслідування. Показово, що лідерами тут є податкова міліція, слідчі якої мають доступ до зазначених об'єктів в середньому 2,5 разів на одне кримінальне провадження. Слідчі СБУ отримують в середньому дозвіл щодо одного доступу на одне провадження, прокуратури - один доступ на шість проваджень, міліції - один доступ на дев'ять проваджень.

Автор: ALVA PRIVACY Law Firm

Альва Прайвесі

 

Допомога адвоката, юридичні послуги, консультація юриста: в офісі, дистанційно, по телефону, онлайн, з виїздом до клієнта

facebook-logo

 

twitter-logo
логотип адвокатської фірми Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!