Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

стягнення аліментів

Як отримати аліменти на дитину?

Діти завжди вимагають особливої уваги, опіки, піклування, конкретних гарантій захисту їхніх прав, інтересів. Утримання дітей – одне з основних обов'язків батьків. А сплата одним із них аліментів є способом виконання обов'язку утримання своєї дитини. Це питання особливо актуальне при розірванні шлюбу між подружжям, які мають спільних дітей.

Аліментами вважаються кошти на придбання харчування, одягу та задоволення інших регулярних побутових потреб, які закон зобов'язує виплачувати одного з подружжя іншому. Відповідно до законодавства України, як зазначає досвідчений адвокат з аліментів Альва Прайвесі, ці кошти спрямовані на утримання дитини та підлягають виплаті або за спільною згодою обох батьків, або ж примусово – на підставі відповідного судового рішення.

Які існують варіанти отримання грошей на утримання дітей (аліментів)?

В українському законодавстві закріплено право дитини на фінансове забезпечення та утримання від обох батьків. І коли неповнолітня особа проживає з одним із батьків, приєднуватися до фінансового забезпечення її потреб другий теж зобов'язаний, у даному випадку – сплачувати аліменти.

Загалом існує 2 варіанти забезпечення виконання цих обов'язків батьками:

  1. мирним шляхом – за взаємною домовленістю сторін;
  2. у примусовому порядку – за рішенням суду.

Розглянемо детальніше кожен із цих варіантів.

Як отримувати/платити аліменти за взаємною згодою дружини та чоловіка?

За цією процедурою передбачено мирну угоду між обома батьками, які мають право самостійно та добровільно визначити систему, механізми сплати аліментів на спільних дітей. У такій ситуації між ними укладається відповідний договір.

Усі умови аліментного договору повинні бути обговорені та узгоджені між обома сторонами та обов'язково не повинні порушувати права дитини або шкодити її інтересам. При цьому такі нюанси, як розмір виплат та строки їх сплати, встановлюються за взаємною згодою батька/матері.

Слід зазначити, що фахівці з сімейного права Альва Прайвесі наголошують на необхідності укладання та підписання нотаріального договору між подружжям навіть у разі існування між ними «мирної угоди». Такий договір укладається у письмовій формі та має бути нотаріально посвідчений. Він допоможе обом сторонам убезпечити себе в майбутньому і працюватиме на користь неповнолітньої особи, їхньої спільної дитини.

Щоб укласти договір про порядок утримання дитини та почати отримувати аліменти за згодою батька та матері необхідно:

  • щоб розуміти всі деталі та що необхідно для підписання такого договору, попередньо бажано отримати сімейну юридичну консультацію щодо порядку укладання угоди про сплату аліментів;
  • провести переговори з іншою стороною (батьком/матір'ю дитини) щодо нотаріального оформлення такої угоди, погодити всі істотні умови;
  • замовити у нотаріуса або у профільного юриста розробку проекту договору про порядок утримання вашої спільної дитини;
  • домовитися з нотаріусом про конкретну дату та час підписання та нотаріального посвідчення такого договору, попередньо погодивши з ним усі процедурні моменти та надавши йому всі необхідні документи (копії паспортів, податкових ідентифікаційних номерів, свідоцтв про народження дітей, інших – за потреби);
  • у призначений час, не забувши взяти із собою оригінали всіх документів, з'явитися до нотаріуса та укласти "аліментну угоду".

Як стягнути аліменти через суд?

Особа, з якою перебуває дитина, у разі неможливості досягнення домовленостей щодо фінансового забезпечення дитини може подати до суду позовну заяву про стягнення аліментів з іншої сторони (відповідача) примусово. Існує два варіанти призначення судом розміру таких виплат: у твердій грошовій сумі (фіксоване значення, яке має індексуватися щороку залежно від показників інфляції) або у відсотковій частці від регулярних доходів відповідача.

При прийнятті судом рішення береться до уваги низка обставин: стан здоров'я дитини, стан здоров'я платника аліментів, існування інших дітей або непрацездатних осіб на утриманні у відповідача, його матеріальне становище (підтверджені факти наявності заощаджень, власного рухомого/нерухомого майна тощо) та інші обставини, що мають істотне значення для справи.

Для того щоб стягнути аліменти через суд необхідно:

  • зібрати необхідні документи (за потреби попередньо проконсультуватися у юриста про порядок стягнення аліментів);
  • підготувати самостійно або за допомогою адвоката позов/заяву про стягнення аліментів;
  • правильно оформити та подати всі документи та позовну заяву до суду;
  • дочекатися набрання рішенням суду законної сили;
  • отримати в суді належно оформлену копію судового рішення та оригінал виконавчого листа;
  • направити виконавчий лист до виконавчої служби за місцем проживання або місцезнаходженням основної частини активів відповідача;
  • проводити подальшу постійну роботу/здійснювати контроль за державним виконавцем щодо фактичного отримання вами аліментів на дитину.

Автор: Адвокат Тетяна Шапошнікова.

юридична фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!

Наше місцезнаходження