Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

Залиття квартири сусідами зверху

Затопили квартиру: що робити і як скласти акт

Жителі багатоповерхових будинків не застраховані від такої неприємної ситуації, коли сусіди зверху (верхніх поверхів) із залежних або не залежних від них причин заливають нижню квартиру і майно, яке в ній знаходиться.

Как вказують досвідчені адвокати Києва, без правильного оформлення всіх необхідних документів звернення до суду для притягнення винної особи до цивільно-правової відповідальності та відшкодування (стягнення) заподіяної потерпілому шкоди з винної сторони - практично неможливо або як мінімум безперспективно.

Тому кожен повинен знати, як правильно діяти в ситуації, що склалася, щоб була можливість відшкодувати моральну і матеріальну шкоду (збитки). Про це нижче і піде мова.

Алгоритм дій при аварії і залитті / затопленні квартири

Отже, що робити при аварії інженерних мереж і залитті вашої квартири водою? Рекомендації наступні:

  1. Почнемо з того, що першим кроком постраждалої особи повинно бути сповіщення про ситуацію, що склалася, працівників диспетчерських служб, що працюють цілодобово. В обов'язки цих об'єднаних диспетчерських житлово-комунальних служб входить прийом заявок на усунення несправностей або пошкоджень, які можуть відбуватися в окремих приміщеннях або будівлі в цілому. Крім того, житлово-комунальні служби (ЖЕКи) зобов'язані стежити за якістю робіт, що проводяться стосовно інженерних мереж в будинку, а також за термінами їх виконання.
  2. Другим кроком має бути обстеження квартири комісією, що складається з представників організації, яка надає (відповідно до укладеної угоди) послуги з утримання цього будинку (прибудинкової території) і обслуговує його системи опалення та водопостачання (ЖЕК). Справа в тому, що при подачі позову про відшкодування моральної та майнової шкоди до мешканців (власників), які затопили вашу квартиру, можна очікувати позитивне судове рішення на вашу користь тільки в тому випадку, якщо належним чином буде доведено факт самого затоплення.

    Це означає, що до матеріалів справи повинні бути додані беззаперечні докази, які підтверджують факт заподіяння шкоди вам і вашому майну. Що мається на увазі? Зокрема, слід надати відповідний акт, який складається за участю представників обслуговуючої організації (ЖЕК). В акті фіксується факт затоплення, причини затоплення і завданий збиток.

    складання акту

  3. Слід не упустити ще два обов'язкових моменти: по-перше, що постраждалій від залиття стороні необхідно подавати заявку на обстеження залитої квартири в терміновому порядку і вимагати складання акту в день подачі заявки або в найближчі робочі дні. Таку заяву рекомендується подавати офіційно і тільки в письмовому вигляді, щоб у вас залишилося відповідне документальне підтвердження факту звернення (заявки). По-друге, пошкоджену квартиру обстежують тільки в присутності зацікавлених осіб, до яких відносяться як постраждалі, так і представники зі сторони тих, хто затопив квартиру (наприклад, сусіди).
  4. В ході обстеження, як було сказано вище, складається акт, який повинен бути підписаний всіма членами комісії. Слід знати, що такий документ має силу навіть в тому випадку, якщо він не був підписаний представниками однієї зі сторін (постраждалої або винної). В цьому випадку вказуються особи, які відмовилися підписувати акт, і зазначається причина відмови.
  5. Надалі в залежності від обставин і ситуації, що склалася, можливе врегулювання питання відшкодування збитків в добровільному порядку, або підготовка матеріалів для звернення до суду з відповідним позовом.
  6. Виходячи з результатів досудового врегулювання спору, наприклад, якщо винні сусіди зверху відмовляються платити компенсацію, то потерпілою стороною далі може бути також вжито заходів щодо оцінки заподіяної шкоди (збитків від затоплення квартири), встановлення розміру якої також необхідно для підготовки позовної заяви до суду. У цьому випадку рекомендуємо звертатися тільки до сертифікованих експертів-оцінювачів.
  7. Для проведення оцінки вартості матеріального збитку, спричиненого власнику квартири внаслідок її залиття, якраз і знадобиться вищезазначений акт. Крім цього, при зверненні до оцінювача знадобляться наступні документи: що підтверджують право власності (свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу, реєстраційні документи, інформаційна довідка з державного реєстру і т.і.), технічний паспорт (БТІ) на квартиру, паспорт і довідка про присвоєння ідентифікаційного (податкового) номеру - для фізичної особи.

Форма, шаблон, зразок та зміст акту про аварію і залиття

Як скласти такий акт правильно? В акті про залиття квартири (і аварії на системі центрального водопостачання або опалення) повинна бути відображена наступна інформація:

  • число, місяць, рік та місце (місто) складання документу;
  • перелік всіх членів комісії із зазначенням прізвищ, імен, по батькові та займаних посад;
  • відомості про власника квартири, якому було завдано збитків: прізвище, ім'я, по батькові, точна адреса і поверх;
  • таку ж інформацію слід вказати і про власників, чиї дії призвели до затоплення (якщо такі встановлено / відомі), наприклад, сусідів зверху;
  • причини і характер підтоплення (наприклад, несанкціонована заміна радіаторів, прорив трубопроводів, неналежне технічне обслуговування систем, залиття холодною / гарячою водою тощо);
  • інформація про матеріальну шкоду (обсяг ремонтних робіт, перелік пошкодженого майна і, якщо це можливо - орієнтовна вартість усунення завданої шкоди внаслідок затоплення);
  • в прикінцевій частині акта повинні міститися висновки комісії щодо встановлення вини особи, яка вчинила затоплення, а також можливі відповідні рекомендації;
  • акт про залиття і аварію затверджується керівником обслуговуючої організації (начальником ЖЕК) і скріплюється печаткою, після чого один примірник (оригінал) такого акту видається постраждалій стороні (власнику залитої квартири або його уповноваженому представнику). На практиці, часто оригінал акту про затоплення (з печаткою) можна трохи пізніше самостійно забрати в офісі обслуговуючої будинок організації (ЖЕКу).

Завантажити шаблон, зразок - форму акту про залиття, аварію

Строки та порядок складання акту, форма і зразок акта про залиття та аварію затверджені Наказом Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р. №76 "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій".

Будь-яка аварія, через яку стався витік води в житловому будинку, є підставою для складання відповідного акту за розташованою нижче формою (зразком) - натисніть на картинку для відкриття зображення в повному розмірі!

зразок акта про залиття, аварію

Маючи на руках вищеописані документи, що підтверджують факт аварії (залиття / затоплення), її причини (по суті - винних осіб) і розмір заподіяної шкоди, вже має сенс звертатися за юридичною допомогою і послугами до адвокатів для подачі відповідної заяви до суду на компенсацію.

З повагою - юридична компанія ALVA PRIVACY

Альва Прайвесі

 

Допомога адвоката, юридичні послуги, консультація юриста: в офісі, дистанційно, по телефону, онлайн, з виїздом до клієнта

facebook-logo

 

twitter-logo
логотип адвокатської фірми Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!