Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

рішення про стягнення аліментів

Чи можна стягнути з баби та діда аліменти на дитину?

Як правило, коли піднімається питання стягнення аліментів на неповнолітню дитину, першим що спадає на думку – це стягнення таких аліментів з того з батьків, який проживає окремо.

Така асоціація є цілком обґрунтованою, адже першочерговий обов'язок утримувати дітей лежить саме на батьках. Однак, це лише загальне правило, яке має свої винятки. Одним з виключень є передбачена законодавцем можливість стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей з баби / діда.

Детально про те, в яких випадках можливо стягнути такі аліменти, в якому порядку це можна зробити та на що необхідно звернути увагу, нижче розповіли юристи та адвокати Адвокатського об'єднання "Альва Прайвесі".

За яких умов можливо стягнути аліменти з баби чи діда?

Аліментні права та обов'язки інших членів сім'ї та родичів становлять зміст аліментних зобов'язань другої і третьої черг. Якщо ми говоримо про обов'язок баби чи діда матеріально утримувати своїх неповнолітніх внуків, то це є, так звані, аліментні зобов'язання другої черги. Це значить, що вони носять субсидіарний (додатковий) характер, тобто можуть виникнути суто в тому разі, якщо виключена можливість виникнення основних аліментних зобов'язань першої черги.

Відповідно до вимог, встановлених законодавцем в Сімейному кодексі України, аліментні обов'язки баби та діда виникають у випадку одночасної наявності таких умов:

  1. баба та дід мають фінансову можливість надавати необхідне матеріальне утримання своїм онукам, при цьому покладання на них аліментних зобов'язань не повинно істотно позначитись на їх добробуті;
  2. неповнолітня дитина, на користь якої мають стягуватись кошти, не має батьків або ж її батьки нездатні в силу поважних причин забезпечити необхідне утримання;
  3. малолітні або неповнолітні внуки потребують матеріальної підтримки.

Необхідно наголосити, що такі зобов'язання виникають між внуками і дідом, бабою, як по батьківській, так і по материнській лінії. Для стягнення таких аліментів потрібно звернутись до суду з позовною заявою, оформленою відповідно до вимог законодавства.

Однак, якщо в ході судового розгляду не буде доведено існування усіх умов, зазначених вище, обов'язок баби / діда надавати належне утримання своїм онукам не виникне. Адвокати Києва акцентують увагу на тому, що описані обставини в ході судового розгляду повинні бути підтверджені належними доказами.

Які причини є поважними для невиконання батьками дитини аліментних зобов'язань?

Суд завжди ретельно перевіряє з яких причин батьки не можуть утримувати дітей. Слід розуміти, що сама по собі відсутність роботи, ухилення від утримання дітей, перебування в місцях позбавлення волі чи наявність будь-яких фінансових зобов'язань у батьків не є поважними причинами, які б надавали право суду для стягнення з діда і баби аліментів на внуків.

До поважних причин можна віднести тяжку хворобу, інвалідність, що виключають можливість мати самостійний заробіток (дохід) тощо.

При цьому, важливим є те, що навіть смерть одного з батьків не є однозначною підставою для прийняття судом рішення про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини з баби чи діда. Адже в такому випадку дитині призначається допомога від держави – пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Відповідно, кошти, отримані як пенсія, повинні витрачатись на матеріальне забезпечення дитини.

Юридична компанія Альва Прайвесі наголошує, що в такій категорії справ особливу увагу потрібно приділити доказовій базі. Оскільки справа стосується фінансового утримання, то крім збору необхідних документів на підтвердження свого матеріального становища та майнового стану відповідача, потрібно провести ряд фінансових розрахунків та належним чином їх оформити, аби суд взяв їх до уваги.

Саме тому, перед тим як розпочинати судовий процес в таких справах краще спершу заручитись допомогою професійних адвокатів з сімейних справ, які вбережуть вас від ряду процесуальних помилок, збережуть нерви та допоможуть зібрати необхідну доказову базу, яка стане першим кроком для досягнення результату.

Інші матеріали про аліменти, які можуть вас зацікавити:

Автор: Юрист Мар'яна Гарник.

Дата публікації: 16.03.2021 р.

Альва Прайвесі

 

Допомога адвоката, юридичні послуги, консультація юриста: в офісі, дистанційно, по телефону, онлайн, з виїздом до клієнта

facebook-logo

 

twitter-logo
логотип адвокатської фірми Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!