Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

Стоп корупції
Стоп корупції

Як популізм заважає очищенню судової системи

Спеціальна комісія з перевірки суддів закінчила прийом заяв. А перевіряти вже отримані звернення нікому.

Очищення влади: прийом звернень щодо перевірки суддів

12 грудня Тимчасова спеціальна комісія (ТСК) з перевірки суддів закінчила прийом звернень щодо порушень суддів відповідно до Закону "Про відновлення довіри до судової влади". Комісія була створена 12 червня. Вона покликана проводити перевірки суддів, які виносили рішення, пов'язані з Майданом, і рішення, в яких знайшов порушення Євросуд. Коли приймався згаданий закон, він був представлений в пресі як, нібито, закон про люстрацію служителів Феміди.

Блокування роботи спеціальної комісії

Скарги, вже отримані комісією, вона повинна перевірити до 12 липня 2015 року. Проте на даний момент робота ТСК заблокована, оскільки в її складі залишилося лише 7 членів. Відповідно до закону ТСК складається з п'ятнадцяти членів: по п'ять з них призначається Верховним судом України, уповноваженим уряду з антикорупційної політики та Верховною радою. До недавнього в комісії працювало дев'ять членів (п'ять від ВСУ і чотири від антикорупційного уповноваженого). Однак у листопаді комісію побажав покинути Юрій Кармазін (квота ВСУ), а в грудні Станіслав Щотка (квота ВСУ) пішов з ТСК, так як він був призначений до Вищої кваліфкомісії суддів. Разом з тим, і понині не призначив за своєю квотою членів комісії парламент. Голова ТСК Володимир Мойсик вже направив офіційні листи прем'єру, в парламент і ВСУ з проханням призначити своїх членів комісії. Однак, схоже, в роботі комісії не особливо зацікавлені всі три гілки влади.

Результати і статистика роботи комісії

Втім, і сама ТСК не дуже то й «налюструвала» суддів. За її даними, за час свого існування комісія отримала 1,4 тис. звернень. Але такими, що підпадають під перевірку, визнані лише 142 звернення. Про динаміку роботи комісії може свідчити місячна статистика розгляду звернень (з 10 жовтня по 10 листопада). Так, за цей період було отримано 281 звернення, 153 - розглянуто. З них 134 звернення повернули заявникам, оскільки вони не відповідають необхідним вимогам. Розпочато було лише сім перевірок суддів. У той же час ТСК розглянула на засіданні і винесла висновки щодо чотирьох звернень: два - про порушення суддями присяги і два - про притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Люстрація суддів - яким буде закон

Варто зазначити, що спочатку Закон «Про відновлення довіри до судової влади» бачився, швидше, як популістський. Цікаво, що у своїх висновках щодо іншого Закону - "Про очищення влади" (до речі, ще більш суперечливого), Венеціанська комісія розкритикувала положення даного закону, що стосуються люстрації суддів. Пославшись на те, що така люстрація вже регулюється іншим Законом - «Про відновлення довіри ...».

Юридична компанія "ALVA PRIVACY"

юридична фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!

Наше місцезнаходження