адвокатське об'єднання Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Адвокатське об'єднання
Досвід, якість, конфіденційність
Пн-Пт з 09:00 до 19:00
0-800-604-613  (дзвінки - безкоштовні);
044-502-81-16; +38-067-777-89-01
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

  • адвокатська компанія
  • Публікації
  • Можливість поділу об’єкту самочинного будівництва через суд

Можливість поділу об’єкту самочинного будівництва через суд

Самочинне будівництво

Верховний суд України 04.12.2013 р. прийняв постанову у справі №6-130цс13, в якій надав обов’язкові для застосування всіма судами правові позиції щодо можливості виділу нерухомого майна, яке було збудовано самочинно, з спільної часткової власності і визнання прав власності на нерухоме майно.

Верховний Суд про виділ з самочинного будівництва

Так, колегія суддів ВСУ зазначає, що виділ частки з спільного майна, як це випливає з норм чинного законодавства України, за своєю суттю являє собою перехід частини такого майна у власність учасника (одного з співвласників) спільної власності, пропорційної його частці в праві спільної власності, і одночасно припинення для такого співвласника права на таку частку в спільному майні.

ВСУ також зауважив, що згідно з приписами ст. 376 Цивільного кодексу самочинним будівництвом є не тільки новозбудований об’єкт нерухомості, але й реконструйований або який виник за результатами капітального ремонту, або перебудови, або надбудови (добудови) вже існуючого об’єкту – без дозволу відповідних місцевих органів.

При цьому також, виходячи зі змісту норм ст. ст. 316, 317 та 376 ЦК України, самочинно побудована нерухомість не може бути взагалі об’єктом власності, а відтак не може розподілятися між співвласниками, які володіють об’єктом на праві спільної часткової власності, ні згідно з договором між ними, ані в судовому порядку разі виникнення між ними суперечок щодо поділу (виділу) частини нерухомого майна у власність, відповідно до приписів ст. 364 та ст. 367 ЦК України.

Оскільки правові позиції, висловлені Верховним судом у своїх рішеннях за законом обов’язкові до застосування всіма судами на території України, то вищезазначену постанову ВСУ у певній частині можна назвати показовою.

Як відомо, визнання прав власності (в тому числі шляхом виділу частки з спільного майна або ж шляхом поділу) на нерухоме майно у судовому порядку дуже часто використовувалося на практиці як один із способів так званого "узаконення" нерухомості - вирішення проблеми самочинно збудованого об’єкту нерухомого майна, який часто був легший, швидший та дешевший, аніж прийняття (введення) у експлуатацію об’єктів нерухомості згідно з законом - із розробленням і погодженням всієї необхідної за законом проектної документації.

Вищезазначеною постановою Верховний суд фактично ще раз "вказує" суддям на те, що задоволення позовних заяв з вимогами щодо визнання прав власності на самочинно збудоване нерухоме майно, навіть якщо це здійснюється шляхом виділу частки з спільного нерухомого майна, неприпустимо.

Вищезазначені правові позиції Верховного суду стануть у нагоді в роботі насамперед юристам і адвокатам з нерухомості.

адвокатська фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Адвокатське об'єднання
Досвід, якість, конфіденційність!
Правова допомога досвідченого юриста.
©   2013 - 2021. Всі права захищені.
02095, м. Київ, вул. Дніпровська набережна,
буд. 16-Г, блок А, поверх 8, к. А-65
Дзвоніть нам: Пн-Пт з 09:00 до 19:00
0-800-604-613  (дзвінки - безкоштовні);
044-502-81-16,   +38-067-777-89-01
e-mail: info@alvaprivacy.ua