адвокатське об'єднання Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Адвокатське об'єднання
Досвід, якість, конфіденційність
Пн-Пт з 09:00 до 19:00
0-800-604-613;
044-502-81-16; +38-067-777-89-01
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

  • адвокатська компанія
  • Публікації
  • Можливість поділу об’єкту самочинного будівництва через суд

Можливість поділу об’єкту самочинного будівництва через суд

Самочинне будівництво

Стаття про можливість виділу самочинно збудованої нерухомості зі спільної часткової власності та визнання права власності на нього.


Верховний суд України 04.12.2013 р. прийняв постанову у справі №6-130цс13, в якій надав обов'язкові для застосування всіма судами правові позиції щодо можливості виділу нерухомого майна, яке було збудовано самочинно, з спільної часткової власності і визнання прав власності на нерухоме майно.

Верховний Суд про виділ з самочинного будівництва

Так, колегія суддів ВСУ зазначає, що виділ частки з спільного майна, як це випливає з норм чинного законодавства України, за своєю суттю являє собою перехід частини такого майна у власність учасника (одного з співвласників) спільної власності, пропорційної його частці в праві спільної власності, і одночасно припинення для такого співвласника права на таку частку в спільному майні.

ВСУ також зауважив, що згідно з приписами ст. 376 Цивільного кодексу самочинним будівництвом є не тільки новозбудований об'єкт нерухомості, але й реконструйований або який виник за результатами капітального ремонту, або перебудови, або надбудови (добудови) вже існуючого об'єкту – без дозволу відповідних місцевих органів.

При цьому також, виходячи зі змісту норм ст. ст. 316, 317 та 376 ЦК України, самочинно побудована нерухомість не може бути взагалі об'єктом власності, а відтак не може розподілятися між співвласниками, які володіють об'єктом на праві спільної часткової власності, ні згідно з договором між ними, ані в судовому порядку разі виникнення між ними суперечок щодо поділу (виділу) частини нерухомого майна у власність, відповідно до приписів ст. 364 та ст. 367 ЦК України.

Оскільки правові позиції, висловлені Верховним судом у своїх рішеннях за законом обов'язкові до застосування всіма судами на території України, то вищезазначену постанову ВСУ у певній частині можна назвати показовою.

Як відомо, визнання прав власності (в тому числі шляхом виділу частки з спільного майна або ж шляхом поділу) на нерухоме майно у судовому порядку дуже часто використовувалося на практиці як один із способів так званого "узаконення" нерухомості - вирішення проблеми самочинно збудованого об'єкту нерухомого майна, який часто був легший, швидший та дешевший, аніж прийняття (введення) у експлуатацію об'єктів нерухомості згідно з законом - із розробленням і погодженням всієї необхідної за законом проектної документації.

Вищезазначеною постановою Верховний суд фактично ще раз "вказує" суддям на те, що задоволення позовних заяв з вимогами щодо визнання прав власності на самочинно збудоване нерухоме майно, навіть якщо це здійснюється шляхом виділу частки з спільного нерухомого майна, неприпустимо.

Вищезазначені правові позиції Верховного суду стануть у нагоді в роботі насамперед юристам і адвокатам з нерухомості.

адвокатська фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Адвокатське об'єднання
Досвід, якість, конфіденційність!
Правова допомога досвідченого юриста.
©   2013 - 2021. Всі права захищені.
02095, м. Київ, вул. Дніпровська набережна,
буд. 16-Г, блок А, поверх 8, к. А-65
Дзвоніть нам: Пн-Пт з 09:00 до 19:00
0-800-604-613;
044-502-81-16,   +38-067-777-89-01
e-mail: info@alvaprivacy.ua