Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

приватизація землі

Порядок приватизації землі в Україні

Приватизація земельної ділянки під приватним будинком, в садовому товаристві або просто у місті чи селі під забудову і обслуговування будівель та споруд – хоча і безкоштовна в межах норм, встановлених законом, проте потребує витрат часу на отримання, погодження та оформлення численних документів, фінансових витрат, пов'язаних з розробкою технічної документації і відведенням землі.

Якщо Ви задались питанням: як приватизувати землю, що для цього потрібно, скільки це буде коштувати, скільки необхідно грошей, часу та зусиль, вартість і порядок проходження всіх процедур, – то ця стаття для Вас.

При цьому необхідно зазначити, що нижчеописані процедури є досить складними і зазвичай їх супроводом (їх проходженням, підготовкою та оформленням всіх документів) займається юрист по земельним справам.

Що таке приватизація земельної ділянки та супровід процедури

Приватизація – це перехід (відчуження) об'єкту (майна) права державної чи комунальної власності у приватну власність.

Поняття ж "приватизація землі" означає отримання права власності на певну ділянку та його подальшу реєстрацію у Державному реєстрі речових прав. Це довготривалий процес, внаслідок якого держава передає право власності на індивідуально визначену земельну ділянку певній приватній особі.

Супровід приватизації та юридичне обслуговування з інших земельних питань

Зазначимо, що юристи АО "Альва Прайвесі" займаються повним професійним юридичним супроводом всіх етапів процедури приватизації землі, який включає:

юридичний супровід приватизації

  1. отримання дозволів та погоджень на розробку спеціальної технічної землевпорядної документації для формування обраної земельної ділянки;
  2. винесення рішення уповноваженим органом держ. влади про передачу відповідної ділянки у приватну власність;
  3. допомогу правильно та оперативно підготувати необхідний пакет документів для реєстрації наданого права.

Такий супровід може бути замовлений в нашому об'єднанні як окрема правова послуга (окремий разовий обсяг робіт), а у разі якщо, наприклад, підприємство чи інший бізнес – суб'єкт знаходиться на абонентському юридичному обслуговуванні АО Альва Прайвесі, то наші юристи і адвокати будуть виконувати всі необхідні дії та доручення в рамках відведеного абонентського часу.

Як приватизувати землю: процедура та етапи

У процедурі первісного отримання права приватної власності на землю можна виділити наступні етапи технічної, юридичної та консультативної роботи з відведення ділянки:

Назва та короткий зміст етапуОрієнтовний час очікування результату
Правова та консультативна допомога під час пошуку "вільної" земельної ділянки відповідно до заданих характеристик (отримання вихідних даних та характеристик земельної ділянки, перевірка за даними реєстрів (форма власності, наявні речові права, цільове призначення та ін.) 1 - 2 дні

Допомога у розробці та погодженні "спеціальної" технічної документації:

  • Підготовка тексту клопотань / заяв та необхідного пакету документів для подання до відповідного уповноваженого органу з метою отримання дозволу на розробку передбаченої законом технічної документації;
  • Подання готового пакету документів.
3 – 10 днів
Одержання дозволу від уповноваженого органу на розробку (замовлення) технічної землевпорядної документації (або використання права на виготовлення тех. документів за принципом "мовчазної згоди", передбаченого земельним законодавством України) 30 днів

Замовлення технічної документації у спеціалізованій землевпорядній організації.

На цьому етапі виникає необхідність у великій кількості "супутніх" дій, таких як: отримання інформації щодо погодження такої документації у відповідних місцевих органах земельних ресурсів, архітектури, отримання витягу з детального плану відповідної території, листування та/або особистий прийом у головного архітектора району, інших спеціалістів.

від 90 до 180 днів
Погодження розробленої технічної землевпорядної документації у Державному земельному кадастрі (включає у себе підготовку заяв та пакету документів для надання; листування з ДЗК, надання додаткових пояснень, внесення змін до технічної документації за необхідності) від 60 до 90 днів
Супровід у процесі присвоєння "унікального" кадастрового номеру, що надається визначеній земельній ділянці та вноситься до ДЗК, отримання витягу з ДЗК, що передбачає складання та подачу заяви до центру надання адмін. послуг) до 30 днів
Подання клопотання (встановленої законодавством форми) до відповідного органу з метою отримання від нього рішення про відведення земельної ділянки в особисту приватну власність. 2 – 5 днів
Моніторинг проходження особистої справи по приватизації земельної ділянки у відповідному органі (перевірка чи внесена справа до порядку денного, отримання інформації щодо результатів голосування) від 60 до 90 днів
Моніторинг за результатами голосування за прийняття рішення про передачу земельної ділянки у власність. від 60 до 90 днів
Фактичне отримання підписаного тексту рішення щодо приватизації ділянки. 2 – 5 днів

Реєстрація права власності на земельну ділянку в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно:

  • підготовка документів для подання;
  • подання заяви та необхідного пакету документів до центру надання адмін. послуг;
  • отримання витягу / виписки з ЄДР речових прав на нерухоме майно.
5 днів

Вартість юридичних послуг з повного супроводу проходження всіх вищеописаних процедур можна визначити лише дуже приблизно і вона може коливатись від 30000 до 80000 гривень. Кінцева ціна, звичайно ж, буде залежати від конкретних обставин, а також обсягу правової допомоги юристів.

Як приватизувати земельну ділянку в Києві

приватизація земельної ділянки в Києві

У місті Києві процедура одержання права на землю із земель комунальної власності, бланки необхідних заяв та клопотань затверджено рішенням Київської міської ради від 20 квітня 2017 року № 241/2463 "Про затвердження Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві", з яким можна ознайомитись за посиланням.

У всіх випадках, після отримання позитивного рішення компетентного органу про надання земельної ділянки у особисту приватну власність, таке право слід зареєструвати у ЄДР, що проводиться державним реєстратором.

Хто має право на безкоштовне отримання землі у власність (приватизацію)?

Щодо відповіді на питання хто саме та у яких випадках має право на безкоштовне отримання землі, слід зазначити, що будь-який громадянин, який досяг 18-річного віку, має право на одержання ділянки із земель комунальної чи державної власності у свою приватну власність за наступних умов:

  1. Якщо ділянка, яка підлягає приватизації, вже перебуває у використанні фіз. особи на підставі орендного договору або державного акту на постійне користування.
  2. Якщо на земельній ділянці вже розташований будинок житлового призначення (або садовий будинок), який перебуває у приватній власності заявника і це право зареєстроване у ЄДР речових прав.
  3. Коли громадянин побажав скористатися своїм конституційним правом – отримати безоплатно земельну ділянку, тобто "перевести" вільну ділянку з комунальної або ж державної власності в приватну – вперше.

Особливості отримання землі під житловий будинок

приватизація землі під приватним будинком

Слід зазначити, що законодавчо передбачена так звана "спрощена" процедура отримання права на земельну ділянку – шляхом оформлення та подання лише технічної документації на землю та її реєстрації в ДЗК. Зазначений спосіб можливо застосувати тільки у тому випадку, якщо на ділянці знаходиться ваш житловий (не садовий і не дачний) будинок.

Звертаємо увагу на те, що приватизація земельної ділянки проводиться щодо усіх співвласників будинку, тобто за умови наявності декількох співвласників – в частковому співвідношенні до частин права власності кожного у цьому житлі.

Отримання ділянки у такому випадку буде з наступним видом землекористування: "для експлуатації та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, споруд". Загальна площа ділянки, що приватизується (відводиться), у такому разі не повинна перевищувати 0,10 га.

За умови розташування на ділянці житлового будинку вам не доведеться проходити довготривалу процедуру оформлення земельної ділянки через розробку проекту землевідводу за загальними нормами Земельного кодексу України, що передбачає численні узгодження з посадовими особами у сфері землеустрою та інші "бюрократичні" процедури.

Приватизація землі у садовому товаристві або кооперативі

як приватизувати землю під садовим будинком

Приватизація землі "для ведення садівництва" або "під забудову садовим будинком" можлива лише на територіях садових товариств (кооперативів). На оформлення мають право тільки члени садового кооперативу, на території якого і розташована земельна ділянка.

Етапи, порядок та процедура приватизації садової ділянки такі ж самі, як передбачені й для приватизації землі для будівництва та/або обслуговування житлового будинку.

Відмінність полягає лише у переліку необхідних для подання документів.

  • По-перше, щоб отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою необхідно надати "довідку" голови (уповноваженої особи) садового товариства, що підтверджує членство у визначеному кооперативі заявника.
  • По-друге, передбачено обов'язкове подання викопіювання з генплану садового товариства із зазначенням місцерозташування ділянки, яку заявник планує приватизувати.

Звертаємо увагу: земельні ділянки для ведення садівництва передаються площею не більше 0,12 га (у випадку з ділянками під забудову (будинку) – площа не може перевищувати 0,1 га).

Відведення земельної ділянки під будівництво

відведення земельної ділянки під будівництво

У випадку необхідності отримання права власності на земельну ділянку під будівництво нового або реконструкцію існуючого будинку без професійної допомоги досвідчених юристів у сфері земельного права не обійтись.

Слід враховувати, що ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забороняє передачу у приватну власність під забудову ділянки без раніше розробленого та затвердженого детального плану даної території (ДПТ) села / селища / міста / району або "зонінгу".

А вже розроблений проект землеустрою для подальшого відведення землі необхідно узгодити з територіальним управлінням Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, який його і затверджує, та у місцевому відділі архітектури.

Післямова

Тепер Ви хоч трошки знаєте як приватизувати земельну ділянку, приблизно розумієте порядок, процедуру та які етапи Вам доведеться пройти, скільки часу це може зайняти, скільки це коштує.

Оскільки кожна помилка в підготовці й оформленні необхідних для приватизації землі документів лише ускладнює вищеописану процедуру та буде забирати все більше часу, зусиль та грошей, то для зайнятої та / або не досить досвідченої в цих питаннях людини найкращим варіантом буде доручити таку роботу юристам з земельних питань.

З повагою - адвокатське об'єднання ALVA PRIVACY

Альва Прайвесі

 

Допомога адвоката, юридичні послуги, консультація юриста: в офісі, дистанційно, по телефону, онлайн, з виїздом до клієнта

facebook-logo

 

twitter-logo
логотип адвокатської фірми Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!