Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

продаж земельних ділянок

Відкриття ринку землі: чого чекати від нового закону

01 липня 2021 року в Україні має відкритися ринок землі, саме так встановлено у Законі України №2178-10, який було прийнято 31 березня 2020 року Верховною Радою України.

Не існує однозначного ставлення до цього закону ані у політичних, ані у правових колах. Одні вважають, що відкриття ринку землі призведе до повної втрати головного багатства українського народу – землі. Інші вбачають у цьому можливість до залучення іноземного капіталу та створення таким чином додаткових робочих місць.

Що ж насправді принесе з собою Закон про ринок землі коротко розповідають у цій статті юристи з земельних питань.

Основні положення закону про ринок землі

До старту в Україні перших продажів землі сільськогосподарського призначення залишилося трохи менше року, але вже сьогодні потрібно знати та розуміти, що передбачено прийнятим законом та чого від нього чекати.

Коротко про головне:

  • власниками земель сільськогосподарського призначення зможуть бути громадяни України, держава та територіальні громади, юридичні особи, які створені громадянами України та які зареєстровані та діють за українськими законами;
  • юридичні особи, в яких кінцевим бенефіціарним власником є іноземець чи іноземна юридична особа, можуть набувати право власності на землі c/г призначення тільки після прийняття рішення про це на референдумі;
  • вартість продажу землі не може бути меншою за нормативну грошову оцінку;
  • один громадянин може бути власником земель у розмірі не більше 10 тис. га, а з 01.01.24 р. – не більше 100 тис. га, в свою чергу щодо юридичних осіб таке обмеження становить 10 тис. га.

Обмеження на земельному ринку, встановлені законом

ринок землі

  1. Встановлено, що не підлягають продажу с/г землі, що перебувають у державній чи комунальній власності. Такі землі можуть лише надаватися в оренду.
  2. Не підлягають продажу землі громадянам держав, що визнані Україною країною-агресором або країною-окупантом, та землі, що знаходяться на відстані від державного кордону менше 50 км.
  3. Не підлягають продажу землі у випадку, якщо кінцевим бенефіціарним власником є іноземна держава або кінцевого власника не можливо встановити.
  4. Навіть у випадку прийняття рішення про продаж на референдумі не підлягатимуть відчуженню землі особам, беніфеціари яких зареєстровані в офшорах.

Підсумок щодо земельного питання і нового закону

Земельні питання, як і мовні, є в Україні одними із найгостріших і найспекулятивніших. Це також безперечно стосується й питань приватизації земельних ділянок. 17 років відбувалися довгі дискусії та обговорення і ось в 2020 році фактично знято мораторій на продаж земель та встановлено алгоритми і механізми купівлі земель юридичними та фізичними особами, іноземцями.

Так, наразі норми нового закону важко назвати ідеальними, але лише час допоможе розставити все по місцях, показати слабкі сторони закону та врегулювати їх відповідними правками і доповненнями. Саме так відбувалося в європейських країнах, де знадобилися десятиліття для налагодження земельного обороту.

юридична фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!

Наше місцезнаходження