Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду виніс перше зразкове рішення, яким зобов'язав Пенсійний фонд перерахувати пенсії колишнім міліціонерам з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Інші такі ж пенсіонери можуть отримати сатисфакцію в суді у спрощеному порядку.
Міліціонерам – поліцейські пенсії
Харківський окружний адміністративний суд в січні цього року направив до ВС справу №820/6514/17 для розгляду її як зразкової, а також матеріали інших типових справ. Було визнано, що справа підлягає такому розгляду оскільки: відповідачем у всіх справах є один і той самий суб'єкт владних повноважень, спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Так, позивачами виступають пенсіонери органів внутрішніх справ, відповідачем - територіальний орган Пенсійного фонду, предмет спору - бездіяльність відповідача щодо перерахунку і виплати пенсії пенсіонеру МВС з 01 січня 2016 р. відповідно до нового законодавства. У зразковій та типових справах позивачі просили суд визнати неправомірною бездіяльність Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсій і зобов'язати його зробити такий перерахунок та виплатити недонараховані пенсії.
Йдеться про те, що 29 грудня 2015 року набули чинності зміни до ст. 63 закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до яких пенсії колишнім міліціянтам мають установлюватися з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законом для поліцейських.
На відсутність коштів посилатись неможна
ВС розглянув справу 15 лютого та виніс зразкове рішення на користь позивача (№Пз9901/8/18). Зокрема суд визнав, що підвищення грошового забезпечення поліцейських, які замінили міліціонерів, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції. Тому він має право на перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року.
Крім того, пояснюючи відмову в перерахунку пенсій відповідач посилався на відсутність передбачених для цього коштів у бюджеті Пенсійного фонду. Однак Суд зазначив, що посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує право мирно володіти позивачем своїм майном, гарантоване ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином ВС дійшов висновку, посилаючись на рішення Європейського суду в справі «Кечко проти України» від 08.11.2005 р., що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Чим корисне зразкове рішення для адвокатів
Інститут зразкового рішення є новелою Кодексу адміністративного судочинства, і регулюється ст. ст. 290, 291 КАС. Так, передбачено, що коли в провадженні одного чи кількох судів перебувають типові справи, «кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення», суд може передати одну з них до ВС, щоб той розглянув її як суд першої інстанції та виніс зразкове рішення.
Таке рішення приймає колегія з п'яти суддів за правилами спрощеного позовного провадження. При цьому, викладена у зразковому рішенні правова позиція ВС у подальшому має враховуватись судами під час вирішення всіх інших типових справ. Зразкове рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Великої Палати ВС.
Новела значно прискорює та спрощує розгляд типових справ, зокрема щодо однотипних соціальних спорів. Адже часто компетентні органи влади ігнорують вимоги законів та масово відмовляють у перерахунку та виплаті тих чи інших державних гарантій. А чисельні судові спори з цих питань не лише створюють перешкоди для громадян у відновленні своїх прав, але й перевантажують судову систему та адвокатів з цивільних справ по спорах у сфері публічно-правових відносин з суб'єктами владних повноважень.
Щоправда, на практиці ВС може стикнутись із деякими проблемами. Зокрема, відповідно до ст. 290 КАС для вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі ВС може витребувати з відповідного суду (судів) матеріали типових справ. Виходячи з того, що таких справ може бути дуже багато, а їхні матеріали можуть бути досить об'ємними, така ситуація може призвести навпаки до деякого затягування їх розгляду.
Втім, у Касаційному адміністративному суді обіцяють у найкоротші строки вирішити цю проблему. Зокрема, йдеться про те, що для прийняття рішення про зразкову справу непотрібно отримувати всі матеріали типових справ. Фактично, досить лише позовної заяви, ухвали про відкриття провадження та деяких інших документів.