Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

Виконання рішення суду

Примусове виконання судового рішення

Ви вже знаєте як правильно написати і як подати позов до суду у цивільній справі? Якщо ні, то рекомендуємо також почитати наше керівництво - статтю зі зразком позовної заяви до суду.

Але виграний суд - це лише перша половина справи. Друга - і найважливіша частина - це виконання рішення суду. І далеко не завжди це може бути швидко і просто. Найчастіше судові рішення в Україні залишаються невиконаними.

Як виконати рішення суду: поради та рекомендації

Якщо ваші інтереси захищає адвокат, який постійно контролює виконавців, то ваші шанси на виконання судового рішення істотно підвищуються. Однак, якщо адвокат з виконавчого провадження не по кишені, вам доведеться не тільки самостійно написати заяву про відкриття виконавчого провадження, а й здійснювати повний контроль за діями виконавця і ходом провадження у справі, контролювати терміни виконання рішення суду і т.і.

Ця публікація нижче містить поради про те, що можна зробити, якщо не виконується рішення суду добровільно, і як домогтися виконання рішення суду по цивільній справі. Однак, наведені тут рекомендації також можна використовувати для виконання судових рішень і у господарських справах, і у адміністративних.

Звичайно, без знань в юриспруденції вам навряд чи вдасться проконтролювати все належним чином. Але якщо вас мучить питання як виконати рішення суду, і грошей на захисника немає, то скористайтеся порадами, наведеними нижче.

Також слід зазначити, що якщо вам необхідно виконати на території України рішення іноземного суду, то дана стаття не застосовується і вам потрібно керуватися Гаазькою конвенцією про визнання та виконання іноземних судових рішень у цивільних чи комерційних справах від 02.07.2019р.

Як отримати в суді виконавчий лист

Перш за все, вам необхідно отримати в суді, яким було винесено рішення, виконавчий лист (або у визначених законом випадках - судовий наказ). Цей документ є підставою для початку виконавчого провадження.

Щоб його отримати, необхідно написати заяву про видачу виконавчого листа і подати її до канцелярії суду. Ось приклад / зразок такої заяви:

заява про видачу виконавчого листа

Там же, в канцелярії, відразу уточнюєте де (кабінет, його номер) і коли (точну або хоча б приблизну дату) ви зможете отримати виконавчий документ (лист).

На що звернути увагу при отриманні виконавчого листа?

Отримавши на руки виконавчий лист, важливо детально перевірити його форму, чи все в ньому викладено вірно, чи всі реквізити присутні, чи немає описок чи помилок. Якщо виявиться, що в листі є помилки, виконавець не зможе виконати рішення.

Тому перевірте наступне:

  1. Найменування і дату видачі листа, назву суду (або іншого органу, що видав документ), ПІБ відповідальної особи (судді).
  2. Наявність дати винесення рішення і його номера (№ судової справи).
  3. Правильність найменування юридичної особи або ПІБ фізичної особи, як ваші, так і боржника.
  4. Наявність коду з реєстру юридичних осіб стягувача та боржника (якщо стягувач або боржник - юридична особа) або ж наявність номера картки платника податків - ідентифікаційного податкового номера (якщо сторони є фізичними особами).
  5. Наявність зазначеного місцезнаходження юридичної особи, дату народження і / або місце проживання фізичної особи - боржника.
  6. Правильність і повноту резолютивної частини судового рішення.
  7. Наявність дати набрання рішенням законної сили.
  8. Наявність зазначеного строку пред'явлення виконавчого листа до примусового виконання.
  9. Якщо в листі вказані ще які-небудь додаткові відомості, наприклад, що стосуються місця роботи боржника, також перевірте їх правильність.

Виконавчий лист повинен бути підписаний вручну (факсимільний підпис виключається) уповноваженою особою (суддею), а також обов'язково - скріплений печаткою суду (або іншого органу, що видав лист).

У разі відсутності всіх необхідних реквізитів, неповних або помилкових відомостей у виконавчому листі, виконавець просто відмовить вам у відкритті провадження і процедура примусового виконання рішення суду навіть не розпочнеться.

Також слід згадати, що з кінця 2023 року починається запуск нового сервісу в підсистемі Електронний суд, і зокрема відтепер відправлення сторонам виконавчих документів здійснюватиметься в електронному вигляді. Тобто, наприклад, наказ, виконавчий лист чи інший виконавчий документ тепер видаватиметься не в паперовому (документарному), а в електронному вигляді. Іншими словами, тепер ми всі матимемо справу саме з електронними виконавчими документами.

Як вибрати місцезнаходження / юрисдикцію виконавця?

Якщо ви отримали виконавчий лист (судовий наказ) і з ним все в порядку (що теж буває нечасто), то тепер щоб примусово виконати рішення суду спочатку потрібно звернутися до відповідного органу (уповноваженої особи), тобто необхідно обрати виконавця і подати лист йому.

Ви можете самостійно вибрати місцезнаходження (юрисдикцію) виконавця:

  • за місцем реєстрації боржника;
  • за місцем фактичного проживання боржника;
  • за місцем роботи боржника;
  • за місцем знаходження майна або основної його частини.

Від правильності вибору багато в чому буде залежати те, наскільки добре виконавець зможе виконати свої обов'язки. Наприклад, якщо боржник зареєстрований в Житомирі, а проживає в Києві, то не варто розраховувати на те, що виконавець з Житомира завітає до боржника додому, щоб описати майно.

Відповідно до Інструкції про організацію примусового виконання рішень, вибір служби, якій підвідомче стягнення, залежить від суми боргу.

Якщо борг не перевищує 10 млн. грн., рішення виконується районними, районними у містах, міжрайонними виконавчими службами. Якщо сума заборгованості від 10 до 20 млн. грн., то - головними територіальними управліннями в областях, а також в містах Києві та Севастополі. Якщо борг перевищує 20 млн., то за виконанням рішення слід звертатися в Департамент виконавчої служби Міністерства Юстиції.

Адреси виконавчих служб усіх рівнів перелічені на сайті Міністерства Юстиції, ось як показано на цій картинці:

фото сайту Міністерства Юстиції України

Якого виконавця обрати?

Сьогодні громадяни України можуть самостійно вибирати, скористатися послугами державних виконавців або приватних.

Оплата роботи приватних виконавців коштує дорожче, ніж державних. Однак, будучи вимушеними конкурувати між собою, приватники намагаються виконувати краще, в іншому випадку ризикують заробити погану репутацію і позбутися клієнтів.

Чи має право приватний виконавець, якого ви знайшли, дійсно здійснювати примусове виконання рішення суду, ви можете перевірити через Єдиний реєстр приватних виконавців України (https://erpv.minjust.gov.ua/#/search-private-performer).

Розмір гонорару державних виконавців відносно невеликий, проте їх роботу необхідно постійно контролювати. Для цих цілей вигідніше найняти юриста, який зможе робити це грамотно. З урахуванням оплати послуг юриста, виходить трохи дешевше, ніж при зверненні до приватного виконавця.

Варто зазначити, що державні виконавці можуть виконувати більш широкий перелік судових рішень. Повний перелік рішень, які не можуть виконуватися приватними виконавцями, міститься в статті 5 Закону "Про виконавче провадження".

Подаємо виконавцю заяву про відкриття виконавчого провадження

Для того щоб подати на виконання виконавчий лист або судовий наказ, необхідно скласти заяву. Самостійно написати заяву про відкриття виконавчого провадження можна за коротким зразком прямо у виконавчій службі.

Однак ми не рекомендуємо так робити з двох причин. По-перше, в заяві важливо додатково вказати якомога більше відомостей про боржника, щоб виконавцю було простіше діяти у ваших інтересах. По-друге, в ньому важливо юридично грамотно викласти своє прохання, для того, щоб в разі її невиконання або неналежного виконання у вас були підстави оскаржити відмову або бездіяльність виконавця.

Тому цю заяву все ж варто доручити скласти адвокату, який зможе врахувати всі нюанси конкретно вашої ситуації. Якщо ж адвоката ви собі дозволити не можете, то ви можете ознайомитися зі зразком заяви до ДВС і спробувати скласти власну на його основі.

Нижче також наводиться форма / приклад такої заяви (натисніть на картинку для відкриття в повному розмірі):

заява про відкриття виконавчого провадження

Також перед подачею виконавчого листа рекомендуємо відкрити в банку рахунок (якщо у вас його ще немає), на який виконавець буде перераховувати стягнуті з боржника кошти.

До складеної заяви необхідно додати оригінал виконавчого листа або судового наказу та квитанцію про оплату авансового платежу, а також будь-які інші матеріали, які могли б стати в нагоді виконавцю.

Що таке авансовий платіж?

Авансовий платіж - це кошти, необхідні виконавцю для організації виконавчого провадження. Його розмір становить 2% від суми, яку виконавцю належить стягнути, але не більше 10 мінімальних заробітних плат. У 2019 1 МЗП дорівнює 4173 гривням. Тобто авансовий платіж не може перевищувати 41730 грн.

Якщо ж справа стосується не стягнення боргу, а нематеріальних питань, наприклад, примусового виселення, то платіж складе:

  • для фізичних осіб - 1 МЗП (4173 грн.);
  • для юридичних осіб – 2 МЗП (8346 грн.).

Оскільки квитанція про сплату авансового платежу додається до заяви про відкриття провадження, то його необхідно зробити заздалегідь. Реквізити можна спробувати взяти на сайті Міністерства юстиції України або у виконавчій службі.

В яких випадках авансовий платіж не сплачується?

Деякі категорії громадян звільнені від сплати авансового платежу. До них відносяться:

  • інваліди війни, а також 1 і 2 груп;
  • представники дітей-інвалідів, недієздатних інвалідів 1, 2 групи;
  • постраждалі від Чорнобильської катастрофи перших двох груп.

Також авансовий платіж не потрібно вносити, якщо справа стосується:

  • трудового законодавства (наприклад, поновлення на роботі або стягнення заробітної плати);
  • соціальних виплат (наприклад, призначення таких нарахувань, їх перерахунку, виплати і т.і.);
  • відшкодування шкоди, заподіяної життю або здоров'ю;
  • стягнення аліментів;
  • відшкодування майнової чи моральної шкоди, завданої в результаті кримінального правопорушення;
  • виконання рішення ЄСПЛ.

Наскільки результативно працюють виконавці?

До 2016 року результативність виконання рішень була "на рівні плінтуса" через відсутність у виконавців мотивації і відповідно виконати рішення суду було дуже важко. У кожного виконавця у провадженні знаходилися тисячі справ, і цілком природно, що вони приділяли свою увагу в першу чергу тим, виконання за якими обіцяло їм гарну винагороду за результативну роботу (читай "додатковий заробіток").

Сьогодні ситуація кардинально змінилася. Український Парламент прийняв ряд рішень, які забезпечили виконавців можливістю легально отримувати відсоток від стягнутих сум. Це істотно підвищило їх мотивацію, і як наслідок - результативність. Втім, це стосується більше проваджень за великими комерційними боргами в десятки мільйонів (2% від яких - це сотні тисяч гривень).

Коли ж мова йде про «дрібниці» в кілька тисяч гривень (2% від яких у вигляді офіційної винагороди складають сущі копійки), ситуація дещо інша. У складних випадках, коли інформації про боржника дуже мало, а сам боржник офіційно ніде не працює, у нього відсутній автомобіль, рахунки в банках та інше майно, яке може бути з легкістю знайдено виконавцем завдяки реєстрам, то стягнення може істотно утруднитися. Тому, на жаль, практика "вмотивування" державних виконавців все ж має місце.

Крім того, нерідко можна зіткнутися зі складнощами навіть на перших кроках - етапі звернення до виконавця. Про деякі з таких складнощів ми вже писали в наших статтях: про проблеми виконання мирової угоди в цивільному процесі, а також про проблеми виконання мирової угоди в господарському процесі.

Яким чином розподіляються стягнені з боржника кошти?

  1. В першу чергу із стягнутих коштів повертається авансовий платіж.
  2. У другу чергу виконавець компенсує понесені на виконавче провадження витрати, які не були покриті авансовим платежем.
  3. Вимоги стягувача задовольняються лише в третю чергу.
  4. В останню, четверту чергу, кошти йдуть на сплату штрафів, якщо такі накладались виконавцем.

Поради, які допоможуть вам виконати судове рішення примусово

Не варто думати, що після того, як подано виконавчий лист, виконавче провадження "покотиться" само собою. Якщо виконавець недостатньо зацікавлений, то провадження буде буксувати.

Якщо Ви задаєтеся питаннями, що можна зробити якщо не виконується рішення суду добровільно, і як домогтися виконання рішення суду по цивільній справі, то нижче ми наводимо рекомендації, засновані на багаторічній практиці.

Отже, як виконати судове рішення щоб отримати належне? - ось кілька порад, які дозволять підвищити ймовірність успішного результату.

  • ПОРАДА 1: Періодично відвідуйте виконавця і довідуйтеся про вжиті ним заходи та їх результати. Постійне нагадування про себе буде тримати виконавця «в тонусі» і не дасть йому забути про вас і вашу справу. Можливо звучить дуже просто, але ця порада реально працює.
  • ПОРАДА 2: Знайомтеся з матеріалами справи, фотографуйте їх. Контролюйте строки виконання рішення суду в цілому і здійснення виконавцем окремих виконавчих дій, особливо за вашими письмовими заявами і клопотаннями. У разі виявлення порушень - реагуйте і обов'язково письмово (заява, скарга).
  • ПОРАДА 3: Надавайте виконавцю посильну допомогу - це в ваших інтересах. Якщо ви також докладете зусиль для того, щоб виявити можливі грошові кошти або майно вашого боржника, і повідомете про це виконавцю, ймовірність стягнення боргу істотно зросте.
  • ПОРАДА 4: Будь-які відомості повідомляйте виконавцю виключно письмово, відправляючи повідомлення, заяви, клопотання тощо поштою або під відмітку про прийняття, в канцелярію виконавчої служби. Це потрібно для того, щоб в разі необхідності можна було оскаржити його бездіяльність.
  • ПОРАДА 5: Якщо у вас є підозри, що боржник може спробувати приховати своє майно, наприклад, переписати його на родичів, подавайте клопотання про накладення арешту на об'єкти нерухомості, авто, банківські рахунки та інше майно.

Напутнє слово тим, хто буде виконувати рішення суду самостійно

Тепер ви хоч приблизно знаєте, як виконати рішення суду. Але пам'ятайте, що ймовірність позитивного результату в рази вище, коли справа на контролі. Тому взаємодію з виконавчою службою краще все ж доручити спеціалісту, який надає професійні юридичні послуги і який зможе належним чином проконтролювати повноту прийнятих виконавцем заходів і законність його рішень.

Однак якщо ви твердо маєте намір обійтися без адвоката у виконавчому провадженні і діяти самостійно, грунтовно вивчить Закон «Про виконавче провадження». Пам'ятайте, що набагато вигідніше своїм контролем спонукати виконавця коректно виконувати свої обов'язки і приймати законні рішення, ніж пустити все на самоплив і згодом довго і нудно оскаржувати його дії.

Оновлення від 07.06.2019 р.

Звертаємо увагу на актуальні зміни в законодавстві щодо процедури подачі заяв про примусове виконання рішень судів, які забезпечують доступність до системи примусового виконання судових рішень шляхом зменшення фінансового навантаження на стягувачів.

Так, 15.05.2019 р. Конституційний Суд України своїм рішенням по справі №3-368/2018(5259/18) визнав неконституційним положення Закону України "Про виконавче провадження", яке зобов'язувало осіб, на користь яких було прийнято судове рішення, оплачувати авансовий платіж при подачі заяви державному або приватному виконавцю. Виходячи з цього, скасовано необхідність оплати перед подачею заяви авансового платежу або будь-яких інших додаткових платежів.

Враховуйте ці зміни при підготовці відповідних заяв та подачі їх виконавцю.

З повагою - команда ALVA PRIVACY

Альва Прайвесі

 

Допомога адвоката, юридичні послуги, консультація юриста: в офісі, дистанційно, по телефону, онлайн, з виїздом до клієнта

facebook-logo

 

twitter-logo
логотип адвокатської фірми Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!