Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

Бізнес і карантин COVID-19

Життя бізнесу в 2020 році в умовах карантину (COVID-19)

11 березня 2020 року Постановою Кабінету Міністрів України №211 по всій території України з 12 березня 2020 року до 22 травня 2020 року запроваджено карантин.

З 22 травня по 22 червня 2020 року відбуваються послаблення в рамках «адаптивного карантину». Життя українців і бізнесу, зокрема, поділилося на «до» та «після».

Всі сфери бізнесу опинилися в умовах, коли потрібно швидко адаптуватися та змінюватися. Такі зміни відбулися й у правовій сфері. Саме про ці зміни Ви зможете дізнатися зі статті, що спеціально підготовлена юристами, які надають послуги для бізнесу.

Чи можна не сплачувати за оренду?

Введення на території України режиму надзвичайної ситуації призвело до фактичної зупинки діяльності майже всіх підприємств. Особливо це торкнулося розважальної сфери, сфери ресторанного бізнесу, логістики та туризму.

Питання, яке постало перед власниками бізнесу – як сплачувати орендні платежі за роботу офісних приміщень, магазинів, салонів, інших приміщень в умовах, коли показники прибутку дорівнюють нулю, а орендна площа не може використовуватися для досягнення економічно позитивного ефекту. Чи існують правові механізми звільнення від оплати оренди в умовах карантину?

оренда карантин

Відносини між орендодавцем та орендарем регулюються чинним цивільним та господарським законодавством. Так нормами Цивільного кодексу України, а саме ч. 6 ст. 762 встановлено, що орендар звільняється від оплати за користування майном, якщо воно не могло використовуватися за обставин, що від нього не залежали.

Крім того, Верховною Радою України окремо прийнято Закон № 540-IX від 30.03.2020, яким окремо підкреслено, що у період дії Постанови КМУ №211 наймач може звільнятися від сплати платежів за користування майном, як це передбачено ст. 762 ЦК України.

Тобто, якщо у зв'язку із введенням карантину ви не маєте можливості використовувати приміщення в господарській діяльності: приймати відвідувачів та клієнтів, надавати послуги та інше, ви можете використовувати ці норми закону для проведення перемовин з вашим орендодавцем.

Проте, ви повинні розуміти, що питання зменшення орендних платежів чи повне звільнення від оплати на період карантину – питання, яке потребує обговорення із власником приміщення, оскільки звичайно, що власник площі має право відмовити у такому зменшенні / звільненні від сплати, що у свою чергу в залежності від конкретних договірних умов може стати підставою для розірвання договору, примусового стягнення заборгованості, штрафних санкцій тощо.

Наголошуємо, що кожен окремий бізнес та кожна окрема ситуація потребує індивідуального підходу до розв'язання існуючої проблеми.

Робота судової гілки влади в умовах карантину

Не оминули стороною заходи запобігання поширенню інфекційного захворювання, спричиненого коронавірусом COVID-19 й сферу провадження судочинства в Україні, в частині особливостей розгляду спорів у період дії карантину.

Так із набранням чинності 02 квітня 2020 року Закону №540-IX від 30.03.2020 у господарському, цивільному, адміністративному та кримінальному процесах відбулися такі зміни:

як працюють суди у карантин

  • Можливість участі у судовому засіданні у режимі відеоконференції шляхом подання до суду відповідної заяви. При цьому технічна можливість слухання справи у такому форматі учасником може забезпечуватися самостійно та поза межами приміщення суду. Раніше технічну можливість слухання справ у режимі відеоконференції забезпечували тільки суди.
  • У період дії карантину процесуальні строки, що визначені КАС України, ЦПК та ГПК України продовжуються. Встановлено, що строк, який визначається судовим рішенням (ухвала, постанова, рішення) не може бути меншим за строк дії карантину. Адвокати Києва поговорюють, що фактично можна констатувати, що такими змінами до процесуальних кодексів заблоковано судочинство, оскільки протягом строку дії карантину судове рішення фактично не може набрати законної сили. Нині в Верховній Раді зареєстровано законопроект, яким передбачається змінити такий підхід. Так авторами запропоновано учасникам справи можливість поновити пропущені строки, у разі, якщо це пов'язано із встановленням на території України карантину, що дозволить сторонам реалізовувати свої процесуальні права.
  • Окремо звертаємо увагу на той факт, що законодавчі зміни не торкнулися спливу процесуальних строків у кримінальних справах та справах, що передбачені кодексом про адміністративні правопорушення. Так, наприклад, водій, щодо якого винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху, має як і раніше лише 10 днів для апеляційного оскарження такого рішення.
  • Суддею може бути обмежено доступ інших осіб, що не є учасниками процесу до слухання справи у залі суду.

Податкові пільги: правда чи міф?

Введення на території України карантинних заходів призвело до необхідності втручання та регулювання зі сторони держави майже усіх сфер життя. Всі європейські країни змушені проводити політику лояльності та додаткової підтримки бізнес-спільноти. Такі заходи впроваджено і в Україні.

Так на період дії карантину або обмежувальних заходів у зв'язку з коронавірусом COVID-19 впроваджено зокрема такі пільги:

  1. Законом №530-IX від 17.03.2020 контролюючим органам заборонено проводити будь-які планові заходи державного нагляду чи контролю у сфері господарської діяльності.
  2. Запроваджено мораторій (заборону) на проведення податкових перевірок, планових документальних перевірок, у тому числі перевірок щодо правильності нарахування та сплати ЄСВ, зупинене проведення розпочатих та не завершених перевірок на період з 18 березня 2020 по 31 травня 2020.
  3. Тимчасово, у період з 01 березня по 31 травня 2020 року не нараховується та не сплачується платниками земельний податок, у тому числі орендна плата за користування землями державної та комунальної власності.
  4. Для платників податків за спрощеною системою з 02 квітня 2020 року відповідно до Закону № 540-IX від 30.03.2020 збільшено ліміти, що дозволяють бути платниками в рамках певної групи. Для І групи – це 1 млн грн. (раніше ліміт становив – 300 тис. грн.). Для ІІ групи – 5 млн грн. (раніше передбачалось – 1,5 млн грн.). Для ІІІ групи ліміт збільшився на 2 млн грн та становить 7 млн грн.
  5. Для всіх категорій платників податків за спрощеною системою відтерміновано на 3 місяці введення обов'язкового застосування реєстратора розрахункових операцій.
  6. Дозволено у період з 01 березня по 31 травня 2020 не сплачувати ЄСВ особам зареєстрованим як ФОП та особам, що провадять незалежну професійну діяльність.
  7. Відповідно до Закону № 540-IX органам місцевого самоврядування у 2020 році надано повноваження щодо зменшення ставок місцевих зборів та податків, а тому числі зменшення розміру єдиного податку. Так, станом на 25 травня 2020 року рішення про зменшення єдиного податку до 0% за квітень та травень 2020 року прийнято у Львові для платників І та ІІ групи, діяльність яких відповідно до КВЕД була під забороною та які не здійснювали підприємницьку діяльність у цей період. За квітень 2020 року для платників І та ІІ групи зменшено єдиний податок у Івано-Франківську до 0%, а також зменшено єдиний податок у Житомирі, Черкасах, Тернополі, Чернівцях.
  8. Не застосовуються штрафи і пеня за порушення податкового законодавства на період дії карантину (крім відповідальності за порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку та рентної плати).

Адаптивний карантин: як будемо жити в нових умовах

20 травня 2020 року Урядом України прийнято Постанову №392 про впровадження з 22.05.2020 року по 22.06.2020 року на території України так званого «адаптивного карантину».

Важливо відзначити, що стан «карантину» продовжується на всій території України, що важливо в рамках всіх заходів, впроваджених державою на час боротьби з пандемією COVID-19. При цьому бізнес починає поступово повертатися до звичного режиму роботи.

Адаптивний карантин означає, що уряд дозволив у випадку наявності сприятливих епідемічних показників на місцях, в регіонах, поступове зняття карантинних заходів. А саме:

адаптивний карантин

  • З 22 травня в областях можуть прийматися рішення про відновлення роботи наземного транспорту, дитячих майданчиків, готелів (крім ресторанів, що розташовані на їх території), спортивних майданчиків, проведення релігійних заходів з обмеженнями, визначеними Постановою КМУ. Окремо потрібно звернути увагу на рекомендації МОЗ, яких потрібно дотримуватися при роботі того чи іншого об'єкту інфраструктури.
  • З 25 травня може розпочати роботу метрополітен у випадку наявності відповідних рішень МОЗ та рішення комісії з питань ТЕБ і НС. При цьому метрополітеном має бути забезпечено безпеку та дотримання протиепідеміологічних заходів.
  • З 01 червня можливий початок роботи спортивних закладів та фітнес-центрів, перевезення залізничним транспортом, відновлення міжміського, регіонального, дальнього транспортного сполучення.
  • З 10 червня відновлять роботу заклади харчування з можливістю приймати відвідувачів у залах та заклади культури – з обов'язковим дотриманням рекомендацій МОЗ.
  • З 15 червня відбудеться відкриття повітряних кордонів з можливістю приймання та відправлення повітряних суден.
  • У період з 22 травня 2020 року по 22 червня 2020 зберігається режим «масок» у громадських місцях, обов'язкова наявність документів, що посвідчують особу, збереження режиму дотримання безпечної відстані між особами.

Криза, яка змінила нас всіх

Останні кілька місяців стали підґрунтям до величезних змін, як кожного окремого громадянина так і суспільства в цілому. Криза показує, що дистанційна робота може бути такою ж ефективною як і праця в офісі.

Судочинство може відбуватися в онлайн режимі з використанням сучасних технологій та програм. Закони, які Верховною Радою України відкладалися роками можуть прийматися швидко та без зайвого зволікання.

А надання професійної правової допомоги і юридичних послуг може забезпечуватися, навіть, коли можливості зустрітися із клієнтом віч-на-віч немає. Навіть в такі складні часи потрібно знаходити та радіти надбанням, якими будемо користуватися, коли зможемо подолати пандемію.

Інші матеріали про юридичні аспекти ведення бізнесу, які можуть вас зацікавити:

З повагою - юридична компанія АЛЬВА ПРАЙВЕСІ

юридична фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!

Наше місцезнаходження