Instagram вже давно несе в собі не лише розважальну мету. Досить часто ця платформа використовується для продажу різноманітних товарів та послуг. Це швидко та зручно. А чи безпечно?
Нерідко трапляються випадки, коли куплений у продавця в Instagram товар приходить зовсім не такий як на картинці, а то й не приходить взагалі. А єдиним підтвердженням домовленості з продавцем є лише листування в соціальній мережі. Та чи допоможе воно належним чином захистити ваші порушені права?
Про те, чи є листування доказом виникнення договірних відносин, детально розкажуть юристи Адвокатського об'єднання "Альва Прайвесі", а також порадять прості способи зробити вашу покупку в Instagram безпечнішою.
Листування в Instagram свідчить про укладення договору купівлі-продажу?
Насправді ситуація досить неоднозначна. В практиці ще не виробився єдиний підхід і загальні вимоги до листування, за умови дотримання яких однозначно можна було би стверджувати, що відбулося укладення договору купівлі-продажу.
Сьогодні практика йде таким чином, що листування переважно не береться до уваги судом як належний доказ і на це є ряд причин:
- По-перше, як правило в соціальних мережах користувачі підписані не своїм іменем, що ускладнює, а то й унеможливлює ідентифікацію судом такого користувача.
- По-друге, недобросовісний продавець може сказати, що насправді листування з його сторінки велося іншою особою, а він до цього не причетний (надати докази протилежного практично неможливо).
Крім того, в Instagram є функція "скасувати надсилання повідомлення", таким чином недобросовісний продавець може видалити всю інформацію, яка очевидно є йому невигідною. Така інформація буде видалена для обох сторін, а отже й ваша доказова база у вигляді листування буде знищена.
Таким чином, наявність листування лише в Інстаграм не є переконливим доказом для суду виникнення договірних відносин купівлі-продажу.
5 порад від юристів при купівлі товарів через Instagram
Для того, щоб убезпечити себе від шахрайських дій недобросовісних продавців, юристи юридичної компанії Альва Прайвесі радять дотримуватися наступних простих кроків:
- При замовленні товару через Instagram перш за все поцікавтесь чи особа, яка позиціонує себе як продавець, зареєстрована відповідно до законодавства України: чи це ФОП, чи юридична особа; уточніть її місцезнаходження. Адже перший важливий момент: особа, яка на постійній основі здійснює продаж товарів повинна бути зареєстрована як суб'єкт господарювання. В протилежному випадку така діяльність не може вважатись законною і це вже повинно вас насторожити.
- Після того, як отримаєте інформацію про суб'єкта господарювання, обов'язково перевірте її достовірність. Для цього ви можете скористатись правом безкоштовного запиту у Єдиному державному реєстрі (далі – ЄДР) за посиланням: https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search. Відсутність відомостей про суб'єкта господарювання в ЄДР – це ще один з дзвіночків, який може свідчити про недобросовісність продавця.
- Конкретизуйте всі деталі товару, який ви вирішили придбати в Instagram, безпосередньо в листуванні з продавцем. Згодом в разі виникнення будь-якого спору щодо товару, в тому числі щодо його якості, ви зможете послатись на листування, де ви узгодили всі характеристики, які мають бути у товару.
- Будьте уважні щодо умов оплати товару. Найкращим варіантом є післяплата – наприклад оплата товару при отриманні в установі поштового зв'язку. Крім того, це дає вам додаткову перевагу – ви можете перевірити якість товару відразу ж у відділені, до моменту його оплати. У випадку виявлення недоліків, ви можете відмовитись здійснювати оплату і працівник пошти відправить товар назад продавцеві.
- Якщо ви все ж вирішили оплатити товар до його відправлення продавцем, то в призначенні платежу обов'язково зазначте: від кого, кому та за що здійснюється оплата. Квитанція або довідка банківської установи про здійснення платежу з певним призначенням може бути доказом виникнення договірних відносин купівлі-продажу.
Дотримання цих порад може вберегти вас від небажаних несподіванок. Будьте обачні при купівлі товарів в мережі Instagram. Іноді за приємною ціною, швидкістю та зручністю можуть стояти дуже неприємні наслідки!
Автор: Юрист Мар'яна Гарник.
Дата публікації: 23.12.2020 р.
Дата оновлення / змін: 19.01.2021 р.