Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

Анонімне опитування: Для нас важлива Ваша думка! Проголосуйте!

Чи доводилось Вам і з якої причини відмовлятися від юридичних послуг / допомоги адвоката?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:
загальна мобілізація

Мобілізація: бронювання військовозобов'язаних працівників

Успішне подолання ворога можливе не лише завдяки бездоганній роботі наших військовослужбовців, Збройних Сил України, територіальної оборони та всіх інших військовим формувань, а й роботі тилу. Для забезпечення належного функціонування вказаних структур в унісон має продовжувати роботу й більшість сфер національної економіки. Отже, має працювати бізнес.

Указом Президента України №69/2022 від 24 лютого 2022 року по всій території України проголошено проведення загальної мобілізації, а тому всі військовозобов'язані підлягають призову. Але як бути компаніям, в яких ключові позиції, від яких залежить подальша робота підприємства, займають працівники, які потенційно можуть бути призвані по мобілізації, розповів Олександр Малик – досвідчений адвокат з Вінниці www.malyk.com.ua, який вже тривалий час надає якісні юридичні послуги та правову допомогу.

Хто ж насправді підлягає призову по мобілізації у 2022 році?

Порядок проведення мобілізації, її різновиди, встановлення черговості призову, категорій осіб, що підлягають призову, та категорій, які виключені з переліку тих, що підлягають призову, визначаються Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

У 2022 році в Україні оголошено про проведення загальної мобілізації з метою захисту нашої держави від нападу Росії, що означає призов військовозобов'язаних по всій території України та переведення економіки держави, всіх підприємств, органів державної влади на роботу в особливих умовах.

Законом №3543-XII визначено, що серед усіх категорій громадян є ті, що не підлягають призову на військову службу, а саме:

указ президента про мобілізацію 2022

  • громадяни з "білим білетом";
  • громадяни, які самостійно виховують неповнолітню дитину;
  • громадяни, які є батьками трьох і більше неповнолітніх дітей;
  • громадяни, які опікуються особами / дітьми з інвалідністю;
  • громадяни, які є заброньованими за підприємствами;
  • опікуни / піклувальники / прийомні батьки, в сім'ї яких є діти-сироти, діти, позбавлені турботи рідних батьків;
  • деякі інші категорії.

Адвокат Малик О.В. зазначає: ходять чутки, що начебто зараз у військкоматах ніхто не звертає уваги на закон та призову підлягають фактично усі. В умовах інформаційної війни з РФ, юрист підкреслює, що ресурси, які розповсюджують такі дані, створюють паніку там, де їй не має місця.

Пам'ятайте, лише ті особи з перелічених вище, що самостійно (добровільно) виявили бажання долучитися до лав Збройних сил України, можуть бути призвані. Інакшого законодавством не передбачено.

Що таке бронювання військовозобов'язаних?

Бронювання військовозобов'язаних – це спеціальна процедура, що передбачає надання військовозобов'язаному працівнику відстрочки до 6 місяців від призову під час мобілізації, яка здійснюється за обґрунтованою пропозицією підприємства, установи, організації, державного органу, узгодженою з Міністерством оборони, та за відповідним рішенням Міністерства економіки України.

В перші дні війни військові частини, військові формування та профільне міністерство на питання "Як забронювати працівника?" відповідали – давайте пізніше (прим. ред. "чи вже після війни"). Наразі ситуація змінилась та з'явилися перші позитивні офіційні рішення щодо бронювання працівників.

Як також зазначають юристи адвокатського об'єднання Альва Прайвесі, 03 березня 2022 року Кабміном прийнято Постанову №194, якою врегульовано питання проведення бронювання. Мінекономіки надано додаткове роз'яснення у Листі від 08.03.2022 р. №2714-20/9420-03, яким уточнено порядок та процедуру бронювання військовозобов'язаних працівників.

призов військовозобов'язаних

У випадку прийняття рішення про бронювання працівника така особа не підлягає призову у період, що визначений таким рішенням. Максимальний строк – до 6 місяців. Для успішного прийняття рішення про бронювання працівника необхідно наступне:

  1. Підготовка Пропозиції за формою, встановленою Постановою КМУ №194.
  2. Надання обґрунтування щодо ролі компанії в задоволенні потреб ЗСУ, військових формувань, критичних потреб населення. Підтвердженням обґрунтування слугуватиме контракт, первинні документи, інші документальні підтвердження роботи підприємства у критичних сферах економіки.
  3. Надання обґрунтування щодо ролі працівника у роботі компанії.

Оформлена належним чином пропозиція направляється до Мінекономіки чи профільного міністерства та розглядається такими органами протягом 1 робочого дня. Копія прийнятого рішення направляється суб'єкту господарювання та Міноборони. Витяг з рішення окремо видається військовозобов'язаному працівнику.

Бронювання працівника: за ким остаточне рішення?

За словами адвокатів юридичної фірми Альва Прайвесі, остаточне рішення щодо бронювання працівників за підприємствами звичайно залишається за Міністерством економіки України, проте успішність прийняття позитивного рішення цілком залежить від обґрунтованості подання та його документального підтвердження.

То ж у 2022 році радимо ґрунтовно підходити до цього питання аби ключові позиції штату були збережені за працівниками, без яких неможливе успішне функціонування компанії, яка є однією з важливих ланок економіки держави.

Проаналізувати ваші документи, надати рекомендації щодо оформлення та документального підтвердження Пропозиції (подання) щодо бронювання зможуть кваліфіковані юристи, які надають правову допомогу в цій сфері та продовжують забезпечувати правовий захист громадян України під час війни.

UPD (21.04.2022): Важливе оновлення щодо бронювання при мобілізації

Після появи вищевказаних постанови КМУ та роз'яснення Міністерства економіки України чимала кількість приватних компаній та фірм, що займаються звичайним бізнесом (не пов'язаним з виконанням держ. замовлень або мобілізацією), зробила спроби бронювання своїх працівників, у тому числі керівників (директорів).

У відповідь на це протягом квітня – травня 2022 року було опубліковано низку додаткових роз'яснень та листів від профільних міністерств та відомств, з яких адвокати Альва Прайвесі роблять наступні висновки:

  1. основним нормативно-правовим актом у сфері бронювання військовозобов'язаних є Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", згідно з яким бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період; бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень).
  2. для реального бронювання при мобілізації вашому підприємству необхідно мати інформацію та документи, які підтверджують, що ваша компанія виконує завдання щодо задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, населення, мобілізаційне розпорядження, військове, державне замовлення або працює в критичній сфері економіки, задовольняє критичні потреби населення;
  3. доказом і відповідним підтвердженням цього можуть бути документи, що підтверджують існуючий зв'язок вашого підприємства з відповідним держ. органом (міністерством, комітетом, військовою адміністрацією тощо) "військового або мобілізаційного характеру", у тому числі: рішення Кабінету Міністрів України, обласних, Київської військових адміністрацій, мобілізаційне розпорядження, рішення, укладений договір (контракт), листи від державних адміністрацій про участь підприємства у задоволенні потреб населення чи військових формувань та ін.;
  4. на підставі таких документів підприємство визначає до ведення (до сфери управління) якого міністерства або відомства воно належить і відповідно саме до цього державного органу підприємство і має звертатися з обґрунтуванням та пропозицією про бронювання своїх працівників (прямо до Мінекономіки подавати документи не можна);
  5. також є інформація та думка інших юристів, що у разі, якщо неможливо чи важко визначити держ. орган, до сфери управління якого належить компанія, то на практиці необхідно пробувати подавати документи у відповідну (за територіальною ознакою) військову державну адміністрацію або ж звертатися до військового комісаріату (військкомату, територіального центру комплектування та соціальної підтримки) за додатковою інформацією.

Таким чином, юристи констатують, що можливість бронювати своїх працівників "звичайним комерційним" фірмам та компаніям, не пов'язаним із виконанням мобілізаційних завдань (держ. замовлень), є мінімальною.

Інші матеріали про війну, мобілізацію, воєнний стан і облік військовозобов'язаних, які можуть вас зацікавити:

Автор: Адвокат Ілля Шапошніков.

Дата публікації: 06.04.2022 р.

Дата оновлення: 21.04.2022 р.

юридична фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!

Наше місцезнаходження