адвокатське об'єднання Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Адвокатське об'єднання
Досвід, якість, конфіденційність
Пн-Пт з 09:00 до 19:00
0-800-604-613;
044-502-81-16; +38-067-777-89-01
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 • адвокатська компанія

Мобілізація: бронювання військовозобов'язаних працівників

загальна мобілізація

Успішне подолання ворога можливе не лише завдяки бездоганній роботі наших військовослужбовців, Збройних Сил України, територіальної оборони та всіх інших військовим формувань, а й роботі тилу. Для забезпечення належного функціонування вказаних структур в унісон має продовжувати роботу й більшість сфер національної економіки. Отже, має працювати бізнес.

Указом Президента України №69/2022 від 24 лютого 2022 року по всій території України проголошено проведення загальної мобілізації, а тому всі військовозобов'язані підлягають призову. Але як бути компаніям, в яких ключові позиції, від яких залежить подальша робота підприємства, займають працівники, які потенційно можуть бути призвані по мобілізації, розповів Олександр Малик – досвідчений адвокат з Вінниці www.malyk.com.ua, який вже тривалий час надає якісні юридичні послуги та правову допомогу.

Хто ж насправді підлягає призову по мобілізації у 2022 році?

Порядок проведення мобілізації, її різновиди, встановлення черговості призову, категорій осіб, що підлягають призову, та категорій, які виключені з переліку тих, що підлягають призову, визначаються Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

У 2022 році в Україні оголошено про проведення загальної мобілізації з метою захисту нашої держави від нападу Росії, що означає призов військовозобов'язаних по всій території України та переведення економіки держави, всіх підприємств, органів державної влади на роботу в особливих умовах.

Законом №3543-XII визначено, що серед усіх категорій громадян є ті, що не підлягають призову на військову службу, а саме:

указ президента про мобілізацію 2022

 • громадяни з "білим білетом";
 • громадяни, які самостійно виховують неповнолітню дитину;
 • громадяни, які є батьками трьох і більше неповнолітніх дітей;
 • громадяни, які опікуються особами / дітьми з інвалідністю;
 • громадяни, які є заброньованими за підприємствами;
 • опікуни / піклувальники / прийомні батьки, в сім'ї яких є діти-сироти, діти, позбавлені турботи рідних батьків;
 • деякі інші категорії.

Адвокат Малик О.В. зазначає: ходять чутки, що начебто зараз у військкоматах ніхто не звертає уваги на закон та призову підлягають фактично усі. В умовах інформаційної війни з РФ, юрист підкреслює, що ресурси, які розповсюджують такі дані, створюють паніку там, де їй не має місця.

Пам'ятайте, лише ті особи з перелічених вище, що самостійно (добровільно) виявили бажання долучитися до лав Збройних сил України, можуть бути призвані. Інакшого законодавством не передбачено.

Що таке бронювання військовозобов'язаних?

Бронювання військовозобов'язаних – це спеціальна процедура, що передбачає надання військовозобов'язаному працівнику відстрочки до 6 місяців від призову під час мобілізації, яка здійснюється за обґрунтованою пропозицією підприємства, установи, організації, державного органу, узгодженою з Міністерством оборони, та за відповідним рішенням Міністерства економіки України.

В перші дні війни військові частини, військові формування та профільне міністерство на питання "Як забронювати працівника?" відповідали – давайте пізніше (прим. ред. "чи вже після війни"). Наразі ситуація змінилась та з'явилися перші позитивні офіційні рішення щодо бронювання працівників.

Як також зазначають юристи адвокатського об'єднання Альва Прайвесі, 03 березня 2022 року Кабміном прийнято Постанову №194, якою врегульовано питання проведення бронювання. Мінекономіки надано додаткове роз'яснення у Листі від 08.03.2022 р. №2714-20/9420-03, яким уточнено порядок та процедуру бронювання військовозобов'язаних працівників.

призов військовозобов'язаних

У випадку прийняття рішення про бронювання працівника така особа не підлягає призову у період, що визначений таким рішенням. Максимальний строк – до 6 місяців. Для успішного прийняття рішення про бронювання працівника необхідно наступне:

 1. Підготовка Пропозиції за формою, встановленою Постановою КМУ №194.
 2. Надання обґрунтування щодо ролі компанії в задоволенні потреб ЗСУ, військових формувань, критичних потреб населення. Підтвердженням обґрунтування слугуватиме контракт, первинні документи, інші документальні підтвердження роботи підприємства у критичних сферах економіки.
 3. Надання обґрунтування щодо ролі працівника у роботі компанії.

Оформлена належним чином пропозиція направляється до Мінекономіки чи профільного міністерства та розглядається такими органами протягом 1 робочого дня. Копія прийнятого рішення направляється суб'єкту господарювання та Міноборони. Витяг з рішення окремо видається військовозобов'язаному працівнику.

Бронювання працівника: за ким остаточне рішення?

За словами адвокатів юридичної фірми Альва Прайвесі, остаточне рішення щодо бронювання працівників за підприємствами звичайно залишається за Міністерством економіки України, проте успішність прийняття позитивного рішення цілком залежить від обґрунтованості подання та його документального підтвердження.

То ж у 2022 році радимо ґрунтовно підходити до цього питання аби ключові позиції штату були збережені за працівниками, без яких неможливе успішне функціонування компанії, яка є однією з важливих ланок економіки держави.

Проаналізувати ваші документи, надати рекомендації щодо оформлення та документального підтвердження Пропозиції (подання) щодо бронювання зможуть кваліфіковані юристи, які надають правову допомогу в цій сфері та продовжують забезпечувати правовий захист громадян України під час війни.

Автор: Адвокат Ілля Шапошніков.

Дата публікації: 06.04.2022 р.

адвокатська фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Адвокатське об'єднання
Досвід, якість, конфіденційність!
Правова допомога досвідченого юриста.
©   2013 - 2022. Всі права захищені.
02095, м. Київ, вул. Дніпровська набережна,
буд. 16-Г, блок А, поверх 8, к. А-65
м. Львів - дистанційно, онлайн, з виїздом до клієнта
Дзвоніть нам: Пн-Пт з 09:00 до 19:00
0-800-604-613;
044-502-81-16,   +38-067-777-89-01
e-mail: info@alvaprivacy.ua