Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

визнання розірвання шлюбу фіктивним

Визнання розірвання шлюбу фіктивним

Статистика укладених в Україні шлюбів може конкурувати тільки зі статистикою щодо їх розірвання. Міжособистісні відносини – одні з найбільш складно влаштованих.

Незважаючи на те, що існує думка, що час не можна повернути назад, іноді для досягнення певних благ, подружжя спочатку ініціює припинення шлюбних відносин, а потім намагається цей процес визнати недійсним.

Так, після отримання свідоцтва про розлучення, пара намагається оскаржити розлучення і один з подружжя заявляє в суді вимоги про визнання припинення сімейних відносин фіктивним. Такі дії можуть вчинятися з різних мотивів.

Про те, яким чином ініціювати процес визнання розірвання шлюбу фіктивним, які органи уповноважені розглядати такі кейси, в яких випадках це може статися, розповідають юристи з сімейних справ адвокатської фірми Альва Прайвесі.

Фіктивність розірвання шлюбу: підстави

Причин тому може бути багато, трапляється й так, що один з подружжя в якийсь момент вирішує, що шлюб не був припинений і звертається до суду із заявою про визнання розірвання союзу фіктивним.

Згідно з приписами статті 108 Сімейного кодексу України з позовною заявою про визнання розірвання шлюбних відносин фіктивним в суд загальної юрисдикції може звернутися зацікавлена особа, в разі дотримання наступних умов:

  • подружня пара продовжила вести спільний побут та проживати однією сім'єю;
  • наявний дефект волі, тобто пара, насправді, не мала наміру припиняти шлюбні відносини;
  • припинення сімейних відносин здійснено в позасудовому порядку на підставі актового запису органів РАЦС.

Треба пам'ятати, що суд розглядає справи на підставі аналізу всіх поданих стороною доказів та наявних обставин. Тож доказовій базі треба приділити особливу увагу.

Так, доказами у справі про визнання розірвання шлюбу фіктивним можуть бути факт народження спільних дітей, наявність спільних витрат, зокрема купівля нерухомості, оформлена на обох з подружжя, купівля іншого майна для спільного користування, придбання спільної путівки на відпочинок, фотографії, відеозаписи, листування, тощо.

Такі докази будуть індивідуальні в кожній ситуації. Спеціалісти Адвокатської компанії ALVA PRIVACY допоможуть Вам зібрати та правильно оформити доказову базу відповідно до особливостей саме вашої справи.

Якщо всі необхідні обставини будуть доведені, суддею може бути прийнято рішення про задоволення вимог позовної заяви. На підставі судового рішення, яке набрало законної сили, актовий запис і свідоцтво про припинення шлюбного союзу анулюється органом РАЦС.

Позиція Верховного Суду

Для отримання судового рішення, яким суд міг би задовольнити ваші вимоги в питанні визнання розірвання фіктивним, вивченню підлягають не тільки норми сімейного законодавства, а й актуальна судова практика. Так, Верховний Суд за результатами перегляду справи № 644/6976/16-ц в Постанові від 31 березня 2020 року виклав правову позицію, в якій виділив основні умови і обставини, за яких суд може прийняти рішення на користь позивача і визнати розірвання союзу фіктивним.

Суд касаційної інстанції зазначив, що суди можуть приймати рішення про фіктивність розірвання шлюбних відносин при певних обставинах. В таких справах недостатнім є обґрунтування фіктивності тільки за наявності факту спільного проживання колишнього подружжя.

Робота адвоката в такому процесі (або позивача в разі самостійного представництва своїх інтересів) повинна бути спрямована на належне підтвердження наявності у пари внутрішньої волі до продовження подальших шлюбних відносин, які проявляються у вигляді активних дій.

Активними можуть трактуватися, на думку Верховного Суду, дії й докази, які здатні підтвердити бажання пари продовжувати сімейні, шлюбні відносини. Такими розглядають наступні:

  1. дії та обставини, які спрямовані на реалізацію функцій і цілей сім'ї (наприклад, народження дітей);
  2. продовження активного ведення спільного побуту, сумісної роботи, метою якої є забезпечення фінансового добробуту союзу.

Верховний Суд наголосив, що з аналізу статті 108 Сімейного Кодексу України можливість визнання в судовому порядку фіктивності припинення шлюбних відносин існує лише в разі, коли розірвання шлюбу відбулось органами РАЦС за заявою подружжя, у яких відсутні спільні діти, а саме в порядку описаному в статті 106 СК України.

Розірвання шлюбу в судовому порядку унеможливлює подальше його визнання фіктивним

Тобто, якщо союз був розірваний судовим рішенням, яке набрало законної сили, то в подальшому таке розірвання шлюбу через суд не може бути в іншому судовому процесі визнане фіктивним.

Такий порядок не передбачений жодним нормативно-правовим актом та порушує головні принципи здійснення правосуддя: принцип правової визначеності та принцип неприпустимості зворотної дії в часі рішень та законів. Саме це нагадав нам 03 червня 2020 року Верховний суд у постанові за результатами перегляду справи № 522/17429/17.

Отже, перш ніж ініціювати судовий розгляд про визнання розірвання шлюбу фіктивним рекомендуємо звернутися за якісними юридичними послугами – юристам з розлучень потрібно буде провести чималу роботу: слід вивчити законодавство, проаналізувати актуальну судову практику і тільки після цього звертатися до суду.

Інші матеріали про розірвання шлюбу, які можуть вас зацікавити:

Автор: Юрист Мар'яна Гарник.

Дата публікації: 15.01.2021 р.

юридична фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!

Наше місцезнаходження