На початку 2017 року розпочалося поступове впровадження в Україні адвокатської монополії. Основним законом, а саме ст. 131-2 Конституції України встановлено, що тільки адвокатом здійснюється представництво інтересів інших осіб в судах, а також захист від обвинувачення в кримінальних справах, крім законодавчо встановлених винятків (малозначні справи, трудові спори і т.і.).
Основне питання, яке поставало у бізнесу – хто може у таких умовах продовжувати представляти інтереси компанії в судових інстанціях. І відповідь до 29.12.2019 була однозначною – особа, що має адвокатське свідоцтво, директор або виконавчий орган юр. особи.
Самопредставництво компаній до 29.12.2019 року
Господарським процесуальним кодексом України в статті 56 самопредставництво юридичної особи визначається як ведення справи через керівника (директора) або виконавчий орган, який уповноважений в силу закону, внутрішніх положень або статуту діяти від її імені.
У Постанові по справі №910/22971/17 від 09 квітня 2019 року Верховний Суд щодо своєї правової позиції підкреслив, що самопредставництво передбачає, що участь у розгляді справи у суді здійснює директор або інший член колегіального виконавчого органу компанії, оскільки особи, які уповноважені на представництво за довіреністю, виступають від імені цієї юридичної особи як довірителя, аж ніяк не в порядку самопредставництва.
Наявності належно підтверджених повноважень від імені компанії слугували такі документи:
- витяг з реєстру юр. осіб;
- статут;
- положення про виконавчий орган (у разі його наявності);
Головним у судовому представництві юридичної особи до 29 грудня 2019 року була відсутність можливості надання повноважень виступати у суді, наприклад, юрисконсультам компанії, які не мали статусу адвоката, на підставі довіреності. Для цього компаніям необхідно було створювати колегіальні виконавчі органи та посаду директора з правових питань.
Що з представництвом юридичної особи в суді сьогодні?
29 грудня 2019 набув чинності Закон України № 390-IX, яким розширено перелік осіб, які можуть представляти юридичну особу в порядку самопредставництва компанії.
Так, законом доповнено статтю 56 ГПК України та додано до переліку осіб, що можуть представляти юридичну особу – інших осіб, що уповноважені на підставі трудового контракту, закону, статуту або внутрішнього положення. Отже фактично надано права на представництво в суді штатним юристам, оскільки такі особи не повинні мати свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.
Проте якими документами підтвердити свої повноваження штатному юрисконсульту аби судом його заяви не поверталися або не залишалися без руху, а доступ до судового засідання не був ускладнений через недопуск суддею?
Чіткий перелік документів кодексами у випадках самопредставництва не передбачений, а судова практика у цьому питанні ще не сформована, проте загальні норми (ст. 60 ГПК України, ст. 62 ЦПК України, ст. 59 КАС України) передбачають підтвердження повноважень представника за допомогою довіреності.
Що рекомендують бізнесу юристи?
Тому юристи нашої юридичної компанії вважають, що не зайвим буде включити до тексту довіреності такі умови:
- посада особи - представника;
- посилання на підставу видачі довіреності (статут, положення, трудовий договір).
Спеціалісти з правового супроводу бізнесу також рекомендують: надаючи представнику довіреність, краще додайте до неї завірену копію документа, на підставі якого було видано довіреність, та наказ про прийняття працівника.
Повний пакет документів на підтвердження повноважень представника не залишить питань для суду та стане фундаментом для належного розгляду судової справи. А у найближчому майбутньому ВС розставить все на свої місця та внесе ясність у питання самопредставництва компаній та переліку документів, що потрібні для підтвердження повноважень представників.
З повагою - юридична фірма АЛЬВА ПРАЙВЕСІ