Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

розлучення під час війни

Розлучення під час війни

Бажання розлучитися може виникнути у подружжя з різних причин і на різних етапах їх спільного життя. Війна, яка триває на території України, також напряму вплинула на українські сім'ї.

І хоча за офіційними статистичними даними кількість шлюборозлучних процесів значно не збільшилась, після введення військового стану тисячі родин вирішили розійтися і подати на розлучення.

До нашої юридичної фірми надходить дуже багато звернень клієнтів за консультацією з сімейних питань: як розлучитися в Україні під час війни з військовослужбовцем, чи можна провести розлучення під час війни з дітьми, як розірвати шлюб якщо ви за кордоном, онлайн?

Адвокати Альва Прайвесі вказують на те, що воєнний стан та фактична війна в країні не є перешкодою для припинення шлюбних відносин. Адже на законодавчому рівні щодо цього немає жодних обмежень, діють ті самі правила та норми, які й були до введення воєнного стану по всій країні.

За період життя українців у стані війни постало актуальним питання: яка наразі процедура розлучення та її особливості? Юристи вказують на те, що сама офіційна процедура залишилась незмінною. Вона передбачає два варіанти припинення шлюбу:

 1. за допомогою органів ДРАЦС;
 2. за допомогою суду.

Розірвання шлюбу під час війни через органи ДРАЦС

Як зазначають юристи адвокатської компанії Альва Прайвесі, до відділу реєстрації актів цивільного стану навіть під час військового стану задля розлучення можна звернутися парі коли:

 • наявна взаємна згода на розірвання шлюбу;
 • відсутні діти до 18 років;
 • на момент подачі заяви до державного органу, жінка не вагітна;
 • потрібна особиста присутність в органах РАЦС (ЗАГС) обох з подружжя (або одного з них за умови складання нотаріально посвідченої заяви іншого з подружжя).

Такий варіант вважається найпростішим, він не передбачає звернення до адвоката, але при дотриманні всіх вищевказаних умов. Також плюсом можна вважати і те, що подати заяву можна онлайн за допомогою офіційного державного інтернет-порталу.

Для цього необхідно підготувати:

 1. спільну заяву;
 2. свідоцтво про шлюб;
 3. паспорти подружжя.

Розлучення під час війни через суд

Всі випадки припинення дії шлюбних відносин, які не передбачають вирішення питання через відділи реєстрації актів цивільного стану, вирішуються лише через суд, у тому числі на час воєнного стану. Зазвичай розлучення через суд відбувається в тих випадках, коли:

 • у пари наявні діти до 18 років (подружжя з дітьми);
 • відсутня взаємна згода на розірвання шлюбу (без згоди одного із подружжя);
 • у справі присутній майновий спір або ж спори щодо місця проживання дитини чи її утримання (наприклад, щодо аліментів);
 • один із подружжя перебуває за кордоном;
 • в інших випадках, коли розлучення через органи ДРАЦС з тих чи інших причин неможливо або не підходить людині.

Але й в випадку судового розгляду шлюборозлучного процесу є свій вагомий «плюс» – можливість на період дії військового стану повного супроводу справи про розірвання шлюбу сімейним адвокатом в Україні без присутності подружжя або одного із них.

Рішення звернутися за допомогою при розлучені до такого вузького спеціаліста – юриста має свої переваги: економія часу та коштів, незалежність та об'єктивність, зацікавленість спеціаліста в успішному та оперативному вирішенні справи.

Для шлюборозлучного процесу позивачу під час воєнного стану необхідно направити до суду наступні документи:

 • оригінал свідоцтва про шлюб;
 • копії паспорта та ідентифікаційного номера позивача;
 • копію свідоцтва про народження дітей, молодших за 18 років;
 • позовну заяву про розірвання шлюбу;
 • копії позовної заяви, додатків для сторони відповідача;
 • підтвердження сплати судового збору.

Юристи Адвокатського об'єднання Альва Прайвесі констатують, що через війну в Україні в регіонах, де йдуть активні бойові дії або зберігається суттєва небезпека, була змінена територіальна підсудність – фактично певні суди були "приєднані" до інших судів, що розташовані в більш безпечних регіонах країни.

Наразі у адвоката також є можливість подати позов про розірвання шлюбу під час війни та брати участь у засіданнях в онлайн-режимі через сервіс електронного суду дистанційно або ж клопотати перед судом розглядати справу у спрощеному провадженні без виклику (участі) сторін у судових засіданнях.

Автор: Адвокат Тетяна Шапошнікова.

юридична фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!

Наше місцезнаходження