Ведення справи у суді потребує від особи, що звернулася за поновленням своїх прав, належного обґрунтування порушеного права чи законного інтересу, обрання вірного способу захисту, збирання доказів, формування позовних вимог та оплати судового збору за доступ до правосуддя.
Для того, щоб захистити своє право, клієнт потребує професійної адвокатської допомоги. Правова допомога адвоката є оплачуваними юридичними послугами, які надаються на підставі укладеного між сторонами договору на ведення певної справи. Гонорар адвоката, що визначений у такому договорі, за результатами судового розгляду покладається на одну зі сторін процесу.
Про те, чи реально витрати, що були понесені стороною на оплату правової допомоги адвоката, покласти на опонента, чи можна добитися їх стягнення з іншої сторони, розповідають адвокати юридичної фірми Києва, АО "Альва Прайвесі".
Гонорар адвоката: за що сплачуються такі витрати?
Однією із форм оплати за представництво і захист інтересів клієнта є гонорар. Він визначається за угодою сторін і детально описує обсяг робіт, що будуть надані. Гонорар сплачується за такі послуги адвоката:
- надання письмової або усної консультації з правового питання;
- підготовка процесуальних документів: позовів, скарг, заяв, звернень, запитів та інших;
- процесуальне представництво інтересів в суді: подання та підпис від імені клієнта документів, виступ під час судових засідань та судових дебатів;
- комплексний правовий супровід.
По кожній із цих дій, якщо вони пов'язані із відновленням порушеного права та зверненням до суду, витрати можуть бути відшкодовані винною стороною.
Як визначається судом розмір витрат на адвоката?
Наприклад, чи може суд покласти вартість послуг адвоката за ведення справи проти податкового органу у розмірі 50000,00 грн. на відповідача та як обґрунтувати такі витрати? Можливо є якісь граничні розміри, перетинати які просто непрофесійно?
Звертаючись до процесуальних кодексів України та Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" можна однозначно сказати, що не існує граничних розмірів, якщо сторони обумовили вартість та обсяг робіт у договорі про надання правової допомоги. Проте, існує "але".
Вартість робіт, що обумовлена сторонами, та вартість робіт, що буде відшкодована стороні – це можуть бути різні суми. Так за клопотанням відповідача суд має право переглянути заявлений позивачем розмір витрат на адвоката.
При розгляді питання про стягнення витрат на адвоката суд досліджує та оцінює такі обставини:
- перелік послуг, що надані адвокатом під час підготовки до судового розгляду та що були вчинені під час судового процесу;
- кваліфікація та досвід адвоката;
- фінансовий стан сторін;
- складність справи: чи є справа незначної складності та чи є типовою;
- скільки часу потребував збір доказів, вивчення судової практики, підготовка процесуальних документів, представництво у суді;
- ціна позову, якщо вимога є майновою, або значення вирішення цієї справи для особи, що звернулася до суду, або значення кейсу для суспільства.
Як суд відшкодовує витрати з іншої сторони?
Вирішуючи питання про стягнення з іншої сторони витрат, понесених стороною на допомогу адвоката, суд досліджує не тільки співмірність розміру заявлених витрат, але й документи, які підтверджують факт виконання та сплати адвокату гонорару.
Так, для відшкодування витрат та їх стягнення суд вивчає матеріали справи та встановлює наявність чи відсутність таких документів:
- договір про надання правової допомоги;
- детальний опис робіт, що визначений сторонами, та їх вартість;
- наявність факту оплати таких послуг клієнтом;
- наявність в матеріалах справи доказів надання таких послуг, а саме акту приймання-передачі виконаних робіт та детального опису робіт та їх вартості;
- розрахунок понесених витрат та часу на надання правової допомоги.
Саме тому, важливо ретельно підійти до складання договору про надання правової допомоги, адже саме цим документом визначаються обсяг робіт, форма домовленості сторін та порядок оплати.
До прикладу, у справі № 640/18402/19 Верховний Суд прийшов до висновку, що сторони вільні визначати оплату послуги не лише за погодинними тарифами, а й у вигляді фіксованої суми за весь обсяг робіт, незалежно від того, скільки часу було витрачено адвокатом на ведення справи. Визначення гонорару у фіксованому розмірі не може бути підставою для відмови у відшкодуванні таких витрат.
Проте, заявляючи стягнення витрат на правову допомогу в суді, треба бути особливо обережним із зазначенням у детальному описі наданих адвокатом послуг письмових та усних юридичних консультацій, адже суд може дійти висновку, що такі послуги (консультації) безпосередньо не пов'язані з допомогою адвоката по вашій конкретній судовій справі.
Замість епілогу: чи можна розраховувати на якісне юридичне обслуговування?
Тож, можна однозначно сказати, що отримання рішення, яким будуть задоволені вимоги як по суті справи, так і про відшкодування витрат на правову допомогу, є реальним. Авжеж, для цього вам знадобляться досвідчені юристи та професіонали своєї справи.
Саме такими є адвокати об'єднання "Альва Прайвесі". Довіривши справу їм, ви можете розраховувати на якісне юридичне обслуговування та ефективне вирішення проблемної ситуації.
Автор: Адвокат Ілля Шапошніков.
Дата публікації: 03.02.2021 р.