Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

ким може стати юрист

Відмінність адвокатських послуг від юридичних

У сучасному світі користування адвокатськими чи юридичними послугами – це не забаганка, а сьогоденна реальність. Хтось потребує підтримки професіонального сімейного адвоката, а хтось має необхідність звернутися до юриста-професіонала за вирішенням інших питань.

Разом з експертами адвокатської компанії Альва Прайвесі спробуємо розібратися чи є різниця між юристом і адвокатом та в чому відмінність адвокатських послуг від юридичних.

Різниця між адвокатськими та юридичними послугами

Сьогодні ринок юридичних послуг має дві ключові категорії виконавців у цій сфері: юристи та адвокати. Однак попри те, що в нашій країні правова сфера давно розвинута, актуальна, не рідко громадяни, потрапляючи в ту чи іншу ситуацію, не завжди розуміють різницю між адвокатськими та юридичними послугами, яка саме фахова допомога потрібна в конкретному випадку: адвокатська або юридична.

Наприклад, для вирішення багатьох нескладних правових питань або консультування громадянину достатньо звернутися до звичайного юриста. Те ж саме можна сказати й про більшість випадків щодо правової підтримки діяльності господарюючих суб'єктів. Це стосується і складання проектів документів правового характеру (заяв, скарг, листів, договорів тощо), й надання юридичних консультацій з тих чи інших питань. Все це охоплюється поняттям "юридичні послуги".

Натомість, для вирішення більш складних завдань, представництва і захисту прав та інтересів в суді, участі у кримінальному провадженні, захисту обвинуваченого, підозрюваного, ведення справи про адміністративне правопорушення, участі у судових засіданнях вже необхідна саме адвокатська допомога, послуги саме адвоката.

Коли необхідно обирати саме адвокатські послуги?

Тому тим, хто переймається питанням які ж послуги обрати: юридичні або адвокатські, можемо порадити шукати саме адвокатські послуги у всіх випадках, коли:

  1. суперечка вже виникла, але передбачається (або теоретично можлива) передача такого спору на вирішення суду;
  2. вирішується питання притягнення людини до адміністративної або кримінальної відповідальності;
  3. вам необхідне представництво інтересів в судах, участь у судових засіданнях, оскарження судових рішень в апеляційному та / або касаційному порядку;
  4. є необхідність у зборі доказів, витребуванні документів шляхом надсилання адвокатських запитів;
  5. для вас за наявних обставин є критичним суворе дотримання конфіденційності і ви маєте бути впевненими у нерозголошенні інформації щодо вашого звернення за правовою допомогою;
  6. ви шукаєте досвідченого спеціаліста у сфері права і готові витратити порівняно більше коштів за більш якісніші послуги щоб мінімізувати свої ризики та бути більш впевненими у результаті.

У більшості інших випадків вам буде достатньо скористатися юридичними послугами. В цьому випадку при виборі керуйтеся вже критеріями ціни, обсягу роботи юриста та її якості.

Відмінності професій і статусу адвоката та юриста

Хто такий юрист?

Юрист – це професіонал у галузі права, експерт з правознавства, який отримав вищу юридичну освіту (бакалавр, магістр), розуміється на великій кількості законів, їх застосуванні в кожному конкретному випадку.

Хто такий адвокат?

Адвокат – це експерт у галузі права зі спеціальним правовим статусом, який включає все притаманне юристу, але який додатково отримав за законом особливий статус і має законне право виконувати свої професійні адвокатські функції.

Оскільки правова сфера дуже широка, для розуміння того, який фахівець потрібен у конкретній правовій ситуації, слід досконально розібратися із відмінностями цих професій та їх обов'язків. Розглянемо докладніше функціональні та статусні відмінності цих фахівців:

Освіта та кар'єра

«Юрист – не адвокат, але адвокат – обов'язково юрист». Така проста теза пояснює, що перший може не бути адвокатом, оскільки для того, щоб працювати в юриспруденції, слід здобути лише юридичну освіту. При цьому після отримання вищої освіти перед "молодим юристом" відкриваються різні професійні можливості – щодо подальшої кар'єри. Так, юрист має можливість у подальшому стати / працювати юрисконсультом, нотаріусом, слідчим, суддею, прокурором, адвокатом, на іншій посаді, яка потребує обов'язкової наявності вищої юридичної освіти.

А ось адвокат вже спершу повинен стати юристом, здобути вищу юридичну освіту, пропрацювати в юриспруденції мінімум два роки, після цього скласти спеціальний іспит, прийняти присягу та пройти стажування саме в адвокатурі.

Посвідчення та печатка

Зазвичай юридичні фахівці можуть не мати ні першого, ні другого, оскільки цей спеціаліст може виконувати свої прямі функції від імені фірми / компанії / організації / державної установи, котра його найняла, або ж взагалі працювати за замовленням на підставі цивільно-правового договору.

Але вже для надання адвокатської допомоги, спеціаліст повинен бути занесений до спеціального реєстру адвокатів, повинен мати оформлене свідоцтво та посвідчення, у яких будуть зазначені його дані (обов’язково), а також печатку – за бажанням (не обов’язково).

Законодавче регламентування діяльності

Немає жодного спеціального закону, який би напряму окремо регулював статус юриста та його професійну діяльність, до такої діяльності застосовуються загальні норми про надання послуг.

А ось діяльність адвокатури обмежена чіткими регламентами, що визначають правові основи роботи та функції такого професіонала як адвокат, надання ним адвокатських послуг тощо.

Місце роботи цих двох фахівців

Перший фахівець, юрист, має право працювати та надавати юридичні послуги в будь-якій організації, як найманий працівник чи створити власну юридичну особу.

Натомість адвокатська допомога може надаватися фахівцем лише на основі актуального, чітко визначеного законом на даний момент статусу і лише у 3-х дозволених чинним законодавством формах (індивідуальна адвокатська діяльність, робота у складі адвокатського об'єднання або відкриття свого адвокатського бюро).

Прибутки поза юриспруденцією

На відміну від адвокатів, юристи мають право вільно обирати засоби заробітку і можуть абсолютно легально займатися будь-якою діяльністю поза основною роботою у правовій сфері. Закон їх не обмежує в цьому – акцентують увагу київські юристи Альва Прайвесі.

А ось адвокати не можуть займатися несумісною діяльністю, що встановлена законом – не мають права працювати на посадах в державній службі, в суді, нотаріаті, судовій експертизі, тощо.

Професійні повноваження та статус

Ключовою відмінністю юриста від адвоката є також те, що останній у своїй роботі керується нормами спеціального Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Адвокат також має додаткові професійні повноваження, гарантії та захист такі як:

  • можливість підготовки та надсилання адвокатських запитів;
  • суворе дотримання конфіденційності та захист адвокатської таємниці щодо спілкування з клієнтом;
  • неможливість бути допитаним судом чи слідчими органами як свідок щодо інформації, отриманої від клієнта, змісту їх спільних розмов;
  • повноваження по представництву в судах, по захисту у кримінальному провадженні і справах про адміністративні правопорушення, що закріплено зокрема у відповідних нормах КПК України та КУпАП, тощо.

Сподіваємось, що тепер ви достатньо розумієте різницю між адвокатськими та юридичними послугами і відмінність між професією юриста та статусом адвоката в Україні.

Автор: Юрист Юлія Воробйова.

юридична фірма Альва Прайвесі
Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!

Наше місцезнаходження