Жоден громадянин не був готовий до реальності у якій ми з вами живемо майже місяць. Не готове було і законодавство до ситуації, коли через брак бензину ціна на АЗС перевищить позначку сорок гривень за літр або коли працівники вимушено покинуть місце проживання через військові дії.
Про прийняті Верховною Радою України вже після введення воєнного стану важливі законопроекти, що регулюють нову дійсність в умовах військового часу розповів адвокат юридичної компанії Альва Прайвесі.
Важливі зміни у податковому законодавстві
Значної лібералізації на час військових дій зазнало податкове законодавство. З метою підтримки бізнесу та створення сприятливих умов для продовження роботи підприємців прийняті суттєві зміни до Податкового кодексу України.
Адвокат юридичної фірми Альва Прайвесі коротко окреслює основні та найважливіші зміни до кодексу, а саме:
- З 01 квітня 2022 року замінено таку зв'язку як податок на прибуток + ПДВ на податок з обороту (єдиний податок). Ставка податку встановлена у розмірі 2% від обороту (доходу). Єдиним податком зможуть скористатися ФОП 3 групи та юридичні особи з оборотом до 10 млн. грн на рік.
- ФОП 1 - 3 групи та особи, що здійснюють незалежну діяльність, отримали право самостійно визначати чи сплачувати їм єдиний податок чи ні. Не встановлені вимоги щодо підтвердження такими підприємцями відсутності доходу.
- Скасовано акциз на паливно-мастильні матеріали та щодо зазначених товарів при проведенні операцій з імпорту та реалізації введено застосування зниженої ставки ПДВ. Так, ПДВ зменшено на 13%. А саме з 20% до 7%.
- На період воєнного стану платники ПДВ за наявності первинних документів та відсутності реєстрації податкових накладних все одно зможуть зараховувати суми до податкового кредиту. Проте встановлено обов'язок протягом півроку після завершення війни здійснити реєстрацію усіх податкових накладних.
- Введено частковий мораторій на податкові перевірки. Так у податківців залишилося право на проведення фактичних перевірок та камеральних перевірок при вирішенні питання про бюджетні відшкодування.
- Компанії, яким належать території, на яких відбуваються військові дії або які є тимчасово окупованими, на час військового стану звільнені від сплати земельного податку та від сплати орендної платні.
Організація трудових відносин в умовах військового часу
Враховуючи, що більше трьох мільйонів українців вимушені були тимчасово залишити свої домівки, і вже більше 9 мільйонів фактично втратили можливість нормально працювати, багато роботодавців потрапили у ситуацію, коли діюче з радянських часів трудове законодавство не мало відповіді на питання, що з цим роботи.
Саме тому був прийнятий важливий законопроект №7160 - наголошує юрист адвокатської фірми Альва Прайвесі. Так, роботодавцям в умовах військового часу потрібно знати і реалізовувати таке:
- Зупинити оплату праці на період дії військового стану у випадку неможливості підприємством її сплачувати.
- Залишати без задоволення заяви працівників про надання відпусток на підприємствах, що належать до критичної інфраструктури. Щодо інших підприємств встановлена можливість надання відпустки без збереження оплати будь-якої тривалості.
- Збільшено верхню межу робочого тижня працівників до 60 годин на тиждень.
- Тимчасово призупинено дію норм щодо святкових та неробочих днів.
- Не зберігати середній заробіток за працівником, що залишив територію України, у зв’язку із військовими діями, без його звільнення.
- Встановлено можливість зупинення трудових відносин на час дії військового положення. При цьому зупинення трудових відносин не має наслідком їх припинення.
Підтримка державою бізнесу під час війни
Підтримка бізнесу з боку держави у такий непростий час, значне зменшення податкового навантаження створює середовище, у якому зможе продовжувати роботу український підприємець та функціонувати економіка держави в умовах воєнного стану.
Крім того, під час війни керівництвом держави анонсовано запуск кредитування бізнесу під 0%, про що більш детально буде окреслено в наступних статтях адвокатської компанії Альва Прайвесі, після оприлюднення тексту законопроекту та роз'яснення Національного Банку України. Продовжуємо працювати на добробут нашої держави!
Інші матеріали про війну, воєнний стан і зміни законодавства, які можуть вас зацікавити:
Автор: Адвокат Ілля Шапошніков.
Дата публікації: 24.03.2022 р.