Ні для кого не є секретом, що у повсякденному житті люди постійно вступають у "грошові" правовідносини - беруть / дають у борг гроші як у національній валюті (гривні), так і валюті інших країн (причому іноді дуже екзотичних). Чинне законодавство та судова практика розглядає зазначену процедуру як договір позики (стаття 1046 Цивільного кодексу України).
І зазначені дії найчастіше (на жаль) супроводжуються прагненням недобросовісного контрагента (як правило – боржника) порушити свої договірні зобов'язання, ухилившись від повернення боргу. При цьому боржник, ймовірно, керується сумнівною «аксіомою», що "борги віддають лише боягузи". Ось тільки з часів римського права існує фундаментальний принцип - "Pacta sunt servanda" (з лат. «Договори повинні виконуватися»).
Реальний кейс: стягнення боргу за розпискою – коротка характеристика
- Проблеми ще на початковому етапі підготовки до подання позову.
- Відсутність інформації про місце реєстрації/прописки боржника.
- Затягування судового процесу відповідачем.
- Необхідність оскарження угод в окремому судовому процесі.
- Неможливість (на перший погляд) фактичного повернення коштів за договором позики.
- Проблеми з еквівалентом боргу у "невизначеній" іноземній валюті.
- Нарахування відсотків за неправомірне користування грошовими коштами кредитора.
- Стягнення всіх витрат на адвоката з боржника/позичальника.
Перші труднощі на стадії підготовки позову про стягнення боргу
До юридичної компанії "Альва Прайвесі" звернувся клієнт із тривіальним (на перший погляд) завданням – стягнути борг за розпискою.
І хоча вважається, що така категорія є досить простою та "шаблонною", в даному випадку адвокати об'єднання зіткнулися як із спробами боржника ускладнити саму подачу позову (через нестачу інформації навіть про місце реєстрації боржника), так і з діями, спрямованими на затягування розгляду справи і навіть на неможливість фактичного стягнення коштів за укладеним договором позики. Але про все по порядку.
Ще на стадії підготовки позовної заяви до суду виявилося, що клієнт знає про боржника лише ПІБ та адресу його проживання (і то лише з його, боржника, слів) та має "на руках" лише оригінал розписки. Даних про ідентифікаційний податковий номер, офіційно зареєстроване місце проживання, а також копії паспорта боржника у клієнта не було.
Виїзд на місцем нібито реєстрації боржника (як і очікувалося) жодних результатів не приніс. Згідно з отриманою інформацією, протягом останніх кількох років боржник декілька разів змінював фактичне місце проживання.
В той же час, шляхом аналізу відкритих джерел даних (інтернет-ресурси "Судова влада України", Єдиний державний реєстр судових рішень, Автоматизована система виконавчого провадження) було встановлено, що боржник "засвітився" у низці судових та виконавчих проваджень.
Декілька судових рішень та виконавчих проваджень стосувалося притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху. А також одне із судових проваджень мало відношення до об'єкта нерухомості, який боржник намагався продати (при чому вже після терміну, коли клієнту мав бути повернутий борг).
Вказані обставини дозволили адвокатам об'єднання отримати текст відповідного судового рішення, в якому вже фігурували всі дані, які ідентифікували боржника, що і дозволило юристам чітко визначитися з територіальною підсудністю. Нарешті шлях для подання позовної заяви до суду був відкритий!
Накладення арешту на майно боржника та судовий процес
Далі до суду було подано позов, відкрито провадження, призначено судове засідання. До суду юристами Альва Прайвесі з цивільних справ також було подано заяву про забезпечення позову шляхом арешту квартири та автомобіля, які належали боржнику на праві власності. І, до речі, зазначена заява про забезпечення позову була задоволена.
Але боржник і не думав здаватися...
Цілком "випадково" після відкриття провадження у справі, але до накладення арешту на вищезгадане майно (яке за дивним збігом обставин не було заарештовано у рамках вищезгаданих виконавчих провадженнях по інших справах) боржник оперативно перереєстрував на свою доньку.
Такі дії боржника призвели до необхідності подання адвокатами компанії Альва Прайвесі в інтересах клієнта ще одного окремого позову (щодо оскарження відповідних угод), який, звичайно, супроводжувався і відповідним забезпеченням (у вигляді арешту майна).
Проте таке "ускладнення" з боку боржника, звичайно ж, йому не допомогло. Тим більше, що судова практика чітко кваліфікує зазначені угоди як "фраудаторні" – правочини на шкоду кредитору, що зумовлює їхню однозначну недійсність. В результаті – другий позов задоволено повністю, судом апеляційної інстанції рішення залишено без змін.
Так, звичайно, відповідач загалом досягнув певного затягування судового процесу з повернення позики, але на кінцевий результат це жодним чином не вплинуло і тільки збільшило його судові витрати (у тому числі сюди було включено і відшкодування оплати юристів клієнта, позивача)!
Закон встановлює, що неправомірне використання чужих коштів не може бути безкоштовним, тому чинне законодавство "за замовчуванням" закріплює розмір відсотків, які нараховуються на суму неповернутого боргу за час, доки він з порушенням строків не повертається боржником (позичальником).
І нехай такі відсотки невеликі, проте їхнє нарахування та стягнення хоч якось трохи компенсує втрати позикодавця. Звичайно ж такі відсотки були нараховані та заявлені до стягнення у повному обсязі!
Еквівалент боргу в іноземній валюті: що зазначено у розписці?
Але не сидів боржник "просто так" і під час судового розгляду справи по суті. Ним неодноразово заявлялися необґрунтовані відводи складу суду та клопотання про відкладення розгляду справи.
Також він застосував досить нетривіальний спосіб захисту, заснований на тому, що в розписці було вказано еквівалент боргу в іноземній валюті (долар), але без вказівки країни (адже існують долари США, австралійські долари, гонконгські долари, канадські долари тощо).
Але адвокатам Адвокатського об'єднання Альва Прайвесі у процесі захисту інтересів клієнта та ведення справи в суді вдалося довести, що при наданні позики йшлося саме про долари США. І як результат – «блискавичне» за процесуальними мірками (з урахуванням усіх обставин, ускладнення справи та додаткового судового процесу) рішення суду на користь клієнта компанії, яке навіть не було оскаржено в апеляційному порядку.
Адже відповідач на той момент вже реально розумів безперспективність такого оскарження. Судове рішення набрало законної сили і юристами швидко було отримано відповідний виконавчий лист.
Крім стягнення основного боргу та нарахованих відсотків, на боржника судом також було покладено всі судові витрати клієнта, у тому числі повну вартість роботи адвоката (гонорар) щодо ведення судового процесу, що не могло не порадувати клієнта додатково.
Розшук активів боржника на стадії виконання та примусового стягнення боргу
А далі розпочалася тісна робота юристів Альва Прайвесі щодо виконання рішення суду з приватним виконавцем і в тому числі щодо розшуку активів боржника.
І як тільки майно боржника виявилося виставленим для реалізації на "СЕТАМ" (система електронних торгів заарештованим майном) боржником вся сума боргу (о диво!) була відразу перерахована на депозитний рахунок приватного виконавця, який виконував примусове стягнення боргу, що також можна красномовно охарактеризувати відомою фразою. - Finita la commedia.
Підсумовуючи усе вищесказане, слід зазначити, що навіть "шаблонні" на перший погляд справи краще довіряти професіоналам, які до будь-якої справи підходять ґрунтовно, всебічно та нестандартно і завжди намагаються знайти вихід із будь-яких (навіть на перший погляд безвихідних) ситуацій!
Виникли проблеми зі стягненням боргу за розпискою? Не турбуйтеся - юридична фірма Альва Прайвесі готова допомогти вам у вирішенні цієї проблеми. Наші досвідчені юристи знають всі нюанси процедури, допоможуть вам скласти всі необхідні документи та взяти на себе ведення справи про стягнення боргу в суді. Ми гарантуємо високу якість наших послуг, конфіденційність та індивідуальний підхід до кожного клієнта.
Автор: Адвокат Ілля Шапошніков.